Akordeonistu – solistu konkursa “Naujene – 2019” Grand Prix balvas aizceļo uz Lietuvu un Baltkrieviju

XVII Starptautiskais akordeonistu-solistu konkurss “Naujene 2019” pulcēja 146 dalībniekus no 9 valstīm (Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Krievijas, Baltkrievijas, Francijas, Vācijas un Ukrainas), kas pārstāvēja 61 mūzikas izglītības iestādi.

Viskuplākais dalībnieku skaits bija no Latvijas. Naujenes Mūzikas un mākslas skolu pārstāvēja 9 audzēkņi, kurus konkursam sagatavoja akordeona spēles skolotāji – Giršs Kagans, Tatjana Jukuma, Ņina Laškova, Svetlana Vasiļjeva un Anna Grigorjeva. Konkursā startēja arīdzan 5 audzēkņi no Špoģu Mūzikas un mākslas skolas.

Otrajā vietā pēc dalībnieku skaita ierindojās Baltkrievijas Republika, no kuras uz konkursu ceļu mēroja 39 mūzikas skolu audzēkņi, no Mogiļevas bērnu mākslas skolām vien konkursā piedalījās 16 audzēkņi.

Pēc konkursa, kas šogad norisinājās vienu dienu, konkursa dalībniekiem un viesiem tika dota vienreizēja iespēja noklausīties starptautisko konkursu laureātu, Svetlanas Stavickas (Latvija) un Vladimira Ušakova (Krievija) koncertu.

Mūzikas skolu 1.-4. klašu kategorijā Grand Prix balvu ieguva Lietuvas Republikas Viļņas Mūzikas skolas “Lira” audzēknis Karols Pavlovskis (pedagogs Asta Žeromskiene). Diplomu un naudas balvu pasniedza Naujenes pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Miglāne.

Mūzikas skolu 5.-7. klašu kategorijā Grand Prix balvu ieguva Baltkrievijas Republikas Telehanu bērnu mākslas skolas audzēkne Jevgenija Krivaļ (pedagogs Anželika Tisevič). Diplomu un naudas balvu pasniedza Daugavpils novada pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika.

Augstākās iegūtās vietas novada mūzikas skolu audzēkņu vidū – Diploms par 2. vietu – Naujenes Mūzikas un mākslas skolas audzēknei Siņevičai Diānai, Arinai Mikulānei, Janai Kovaļevskai un Veronikai Panovskai. Špoģu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem Matīsam Sarkanim un Anastasijai Svirskai Diploms par iegūto 2. vietu, savukārt Rolandam Kļavinskim – Diploms par iegūto 1. vietu.

Šogad konkursā kā jaunievedums bija Sertifikātu pasniegšana dalībai nākamajos Starptautiskajos akordeonistu konkursos, kas norisināsies Baltkrievijā un Francijā, tiem nedaudzajiem konkursantiem, kas saņēma augstākos konkursa žūrijas vērtējumus. Šo skolēnu vidū arī tie, kas saņēma Sertifikātus dalībai abos konkursos.

2. aprīlī žūrijas pārstāvji vizītē apmeklēja Daugavpils novada domi, kur tikās ar konkursa organizatoriem. Tikšanās laikā viņi dalījās iespaidos par konkursantiem un sniedza savu vērtējumu šī gada konkursa norisei.

Žūrijas pārstāve Svetlana Stavicka, kas ir no Daugavpils, taču jau labu laiku dzīvo Sanktpēterburgā, atzina, ka konkurss “Naujene – 2019” iziet no konkursa rāmjiem, jo tam pieder sava veida unikalitāte. “Lietuvas akordeona skola ir ar mūsdienu mūzikas piesitienu, kas iet līdzi laikam un attīstās. Baltkrievijas akordeona skola atšķiras ar tautas mūzikas apdarēm un virtuozitāti. Savukārt Latvijas akordeona skolas pārstāvji arvien biežāk izvēlas spēlēt 20. gs. autoru skaņdarbus. Šī mūzika aizskar cilvēka dvēseles stīgas un ir ļoti romantiska. Uzskatu, ka šī visiem Latvijas mūzikas skolu dalībniekiem ir lieliska iespēja piedalīties konkursā tepat Latvijā nevis ārpus tās robežām. Konkurss viņiem ir sava veida skola, kas noteikti piepilda viņu pieredzes bagāžu, jo te viņi sastopas ar audzēkņiem no citām valstīm. Un jāsaka, ka mācās ne tikai skolnieki, bet arī mēs, žūrijas pārstāvji. Mums tas ir jauns pakāpiens”, savu vērtējumu pauda S. Stavicka.

Konkursa žūrijas pārstāvji pateicās organizatoriem, kā arī ieteica uz nākotni pārskatīt dažus konkursa organizēšanas jautājumus. Izskanēja ieteikums nākamgad konkursam piesaistīt arī mūzikas vidusskolu un augstskolu audzēkņus, konkursa ietvaros organizēt meistarklases, kā arī koncertā iekļaut konkursa laureātu uzstāšanos. Kā arī paplašināt konkursa robežas, uzaicinot tajā piedalīties ne tikai akordeonistus – solistus, bet arī duetus, kurā viens no dalībniekiem spēlētu kādu no raksturīgākajiem savas tautas instrumentiem.

FOTOGALERIJA