Anitas Drozdovas rokās avīzes iegūst jaunu dzīvi

Anita Drozdova no Dubnas pagasta gatavo dažādus pinumus, kurus veido no avīzēm. Pirmajā acu mirklī, šie pinumi neatšķiras no darbiem, kas veidoti no tradicionālajām klūgām. Anitas kundze apgalvo, ka ar šo neparasto un plašākam lokam mazzināmāko pīšanas veidu, top tikpat kvalitatīvi, smaguma un mitruma izturīgi darbiņi, kurus turklāt var arī mazgāt un ātri izžāvēt. Ar Anitas rokām no dabai draudzīgā materiāla top dažāda dizaina, izmēra un krāsu gammu groziņi, kastītes, paplātes, bļodas un pat šūpulīši jaundzimušajiem.

Amata pratēja stāsta, ka pīšanas pamati pirms vairākiem gadiem apgūti lietišķās mākslas studijā “Pūpoli” Špoģu Mūzikas un mākslas skolā, savukārt prasme pīt no avīžu loksnēm iemācīta, skatoties Youtube video, tādā veidā kavējot brīvo laiku, strādājot Lielbritānijā.

Anita labprāt dalās ar savu pieredzi un demonstrē darba procesu. Laikietilpīgākais darbs ir avīžu salocīšana un rullēšana trubiņās. Čakli strādājot, var uztīt līdz pat 1000 trubiņām, kas noder vienam lielam grozam. Tad notiek sloksnīšu krāsošana, pamata veidošana un sākas pīšanas process. Noslēgumā darbs tiek nokrāsots ar līmi un beigās nolakots, lai veidojumi būtu izturīgi un droši.

Anitai iepatikās doma par avīzes otrreizēju izmantošanu, jo šis materiāls ir vieglāk pieejams un apstrādājams kā klūgas. Šoruden pirmo reizi viņas darbus varēja iegādāties Daugavpils novada dienu gadatirgū, reizēm viņu var sastapt Preiļu tirdziņā, ir arī pieredze vadīt bērniem meistarklases. Anita ne tikai tirgo groziņus, bet labprāt tos arī dāvina, arī draugiem svešumā. Viņas darbi ir aizceļojuši pat uz Indiju un Šrilanku.

Anita, kura izaudzinājusi četrus bērnus, stāsta, ka darbs Lielbritānijā palīdzēja viņai atjaunot māju Dubnas centrā. Lielbritānijā viņa strādāja taizemiešu – japāņu virtuvē, kur sākotnēji pildīja trauku mazgātājas pienākumus, pēcāk gatavoja arī uzkodas un suši. Ēdienu gatavošana Anitai ir tuva, jo  viņai ir arī godu saimnieces tituls.

Pēc nostrādātajiem gadiem, gan Anita, gan viņas bērni atgriezās dzimtenē. Vecākais dēls Gunārs kļuva par dravinieku un strādā uzņēmuma “Latvijas BIO” bioloģiskā medus pārstrādes cehā Maļinovas pagastā, vidējais dēls Dainis – Ceļu policijā, jaunākais dēls Aleksandrs darbojas ceļu būvniecības nozarē Rīgā. Savukārt Preiļos dzīvojušā meita Līga ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Laiks ārzemēs viņiem bija noderīgs, lai gūtu pirmo atspērienu dzīvē.

Drozdovas kundze ikdienā atrod laiku arī aktīvi darboties Dubnas Jēzus Sirds draudzē. Viņa ļoti gaida Ziemassvētkus, lai pulcētu mājās visu plašo saimi. “Es kādreiz esmu rakstījusi arī dzeju. Viena dzejoļa pēdējā rindiņa skanēja šādi: “Ja man vaicātu kāds, vai tu esi laimīga? Roku liekot es uz sirds, varu pateikt – jā.” Jo kas var būt labāks, ja ne veseli, priecīgi un laimīgi bērni. Man ir arī seši mazbērni un aprīlī piepulcēsies vēl divi,” Anita stāsta mirdzošām acīm.

Tā kā Anitai transporta trūkuma dēļ ir ierobežotas iespējas piedalīties tirdziņos, viņas darinājumus un preci var aplūkot interneta lapā “Groziņu pasaule” sociālajā tīklā Facebook. Anita ar prieku pieņem pasūtījumus, uzklausot un ņemot vērā klienta vēlmes un vajadzības.