Ar pašvaldības atbalstu turpina attīstīt savu radošo ieceri

Jau otru gadu Daugavpils novada pašvaldība rīko konkursu par granta piešķiršanu topošo un jauno uzņēmēju projektiem, lai atbalstītu jaunu uzņēmēju biznesa ideju un uzņēmējdarbības attīstību Daugavpils novada teritorijā. Konkursa uzvarētājiem ir iespēja saņemt līdz pat 4000 eiro sava projekta realizēšanai, nodrošinot savu līdzfinansējumu ne mazāk kā 10 % apmērā.

Šogad konkursā saņemti 11 pieteikumi, bet atbalstīti tika divi pretendenti. Viens no granta saņēmējiem ir Viktors Petaško, kurš startēja konkursā ar projektu “Fasādes dekoratīvie elementi – estētiskam baudījumam un ilglaicīgam ieguldījumam celtniecībā un renovācijā”. Projekta īstenošanā viņš ieguldījis vairāk nekā 4000 eiro, lai no ekstrudēta putuplasta varētu ražot dekoratīvos fasādes paneļus un glitētus dekorus, kā arī dažādus rotājumus.

Daugavpils novada pašvaldības Attīstības pārvaldes Projektu nodaļas komercdarbības konsultants Jāzeps Krukovskis atzīst, ka ar katru gadu interese par grantu konkursu no uzņēmēju puses pieaug. Viktors Petaško startēja grantu konkursā arī pērn un guva pašvaldības atbalstu savas ieceres īstenošanai. Arī šogad viņa projekts izrādījies viens no labākajiem un pārliecinājis žūrijas komisiju. Viktora veidotais produkts esot inovatīvs ne tikai Latgales, bet arī Latvijas mērogā, uzskata Jāzeps Krukovskis. “Ir, protams, kaut kādas alternatīvas, bet tās ir stipri dārgākas. Līdz ar to vairākās pozīcijās tieši ar savu novitāti un dažādiem risinājumiem Viktors arī ieguva augstu punktu skaitu,” saka J. Krukovskis un pauž cerību, ka Viktoram izdosies saviem izstrādājumiem rast arī noietu, bet pie tā vēl esot jāstrādā. Jāzeps Krukovskis aicināja Viktoru izmantot arī Biznesa inkubatora sniegtās iespējas.

Ikdienā Viktors organizē kultūras dzīvi Sventes pagastā un darbojas ar vietējiem jauniešiem, bet brīvais laiks paiet, darbojamies savās mājās, kur viss top paša spēkiem. Pirms pāris gadiem, siltinot tēvam pagrabu ar putuplasta loksnēm, Viktors atklājis, ka šis materiāls noder ne tikai celtniecībā, bet no tā var radīt mākslu. Latvijas simtgadei par godu Sventes pagastā izveidojis putuplastu darbu izstādi “Krāsas iedvesmots”. Pamazām nāca atklāsme, ka no putuplasta var veidot interesantas lietas un ka tā ir brīva niša uzņēmējdarbībā.

Sākumā pamēģinājis ar rokas zāģi izzāģēt no putuplasta dažādas figūras, tās slīpēt un līmēt, taču nekas prātīgs no tā nav sanācis, izņemot kaudzi samaitāta materiāla. Taču neveiksmes Viktorā pamodinājušas izgudrotāju, un drīz vien viņš uzmeistarojis nopietnu darbgaldu, kur putuplasts tiek griezts ar stiepli. Darbgaldam izmantojis vecu datoru ventilatorus un radio detaļas, meklējis idejas internetā, ļāvies fantāzijai un savam inženierdotībām.

Redzot, ka putuplasta figūras kļūst pieprasīts svētku dekors, Viktors aizdomājies par nepieciešamību iegādāties nopietnu iekārtu lielu pasūtījumu izpildei. Pērn viņš pieteicās Daugavpils novada domes grantu konkursam un saņēma atbalstu Polijā ražotas iekārtas iegādei. Tas ir darbgalds putuplasta griešanai, kas strādā ar datorprogrammas palīdzību. Iekārta izmaksāja 3500 eiro, no kuriem lauvas tiesu sedza granta finansējums. Ar šīs iekārtas palīdzību viņš izgatavo dažādas plakanas putuplasta figūras, kas kalpo kā svētku dekori. Tās viņš izmanto arī paša vadītā Sventes kultūras nama rotāšanai dažādos pasākumos.

 

Viktors nemitīgi eksperimentē, izmanto krāsainu un baltu putuplastu. Savus izstrādājumus reklamē caur sociālajiem tīkliem, piedāvā veikaliem un pašvaldības iestādēm. Putuplasta izstrādājumu kļuva arvien vairāk, tāpēc radās nepieciešamība pēc plauktu sistēmas un iekārtam telpu uzkopšanai un gaisa attīrīšanai. Viktors aizdomājies arī par turpmāku attīstību, lai varētu ražot daudzveidīgāku produkciju. Tāpēc šogad atkal pieteicies grantu konkursam un saņēma atbalstu, kas ļāva iegādāties plauktu sistēmas un lielas kastes gatavo izstrādājumu un materiālu uzglabāšanai, putekļu sūcēju, gaisa attīrītāju un datoriekārtu.

“Tagad es varu ražot daudz drošāk un daudz lielākos kvantumos. Es lieku akcentu uz divu veidu produkciju. Vieni ir dekoratīvie fasādes elementi, kas nebaidās no atmosfēras iedarbības un saules. Otrs veids ir dekoratīvas lietas visādiem svinīgiem pasākumiem – gan plakanas, piemēram, burti un logo, gan Jaungada eglīšu rotājumi,” stāsta Viktors.

Fasādes apdares elementi viņam ir jauns atklājums, pie kura pilnveides viņš vēl piestrādā. Saviem putuplasta izstrādājumiem Viktors izmēģina dažādus pārklājumus. Šādu eksperimentu rezultāta radusies ideja veidot arī galda spēles, kas lieliski der ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Lielākoties tie ir dažāda veida labirinti, kurus Viktors izdomājis pats. Šīs galda spēles jau izmēģinātas dažādos pasākumos un izraisījušas lielu interesi.

Pagaidām Viktors darbojas kā pašnodarbināta persona, maksā valstij nodokļus, taču domā ar laiku kļūt par komersantu, tad arī logo būs vajadzīgs. Viņš plāno izveidot arī interneta mājaslapu, lai varētu reklamēt savus izstrādājumus un tādējādi rast tiem noietu.

“Es gribu pierādīt planētai Zeme, ka var kļūt par miljonāru vienā istabā. Tāpēc no šīs istabas es tuvākos divus gadus neiziešu. Es gribu šeit pirmo miljonu nopelnīt. Bet pēc tam jau, kā Dievs dos, bet viņš gan jau iedos,” smejas Viktors Petaško.

Ne velti saka, ka talantīgs cilvēks ir talantīgs it visā. Nesen Viktora rokās nonākušas klavieres bēdīgā stāvoklī. Viņš tās restaurējis, izrotājis ar paša veidotu kokgriezumu un nokrāsojis. Bet pandēmijas laiku izmantojis ļoti radoši, pilnveidojot savas prasmes klavierspēlē. Saviem viesiem viņš sarīko nelielu koncertu, tā apliecinot, ka dzīvē viss ir iespējams, ja vien ir vēlme un uzņēmība.

Teksts, foto: Inese Minova