Bibliotekāram mūsdienās jābūt ļoti radošam

Audzināt grāmatu lasītāju jauno paaudzi ir viens no bibliotekāra galvenajiem uzdevumiem, uzskata Kalkūnes pagasta bibliotēkas vadītāja Tatjana Rosovska. To viņa sapratusi, kad pirms četriem gadiem sāka vadīt bibliotēku. Turklāt mūsdienās bibliotekāriem ir jābūt ļoti radošiem un izdomas bagātiem, lai spētu piesaistīt auditoriju un veicinātu interesi par grāmatām.

Bērnus gaida Grāmatu tārps

Kamēr pandēmijas ierobežojumi liedz bibliotēkā pulcināt lielākas apmeklētāju grupas uz dažādiem pasākumiem, Tatjana kaļ plānus tuvākajai nākotnei un īsteno savas radošās idejas, kas bibliotēkas ikdienu varētu padarīt daudz interesantāku. Būdama lieliska rokdarbniece, Tatjana savas prasmes izmanto arī darbā. Nesen izgatavojusi neparastu lupatu lelli “Grāmatu tārps”, kas gaida atgriežamies vismazākos lasītājus, lai iesaistītos kopīgās rotaļās un radošās darbnīcās, tādejādi iepazīstot arī unikālo grāmatu pasauli.

Bibliotēkā ir izveidots savs stūrītis bērniem, kur var atrast ne tikai aizraujošu lasāmvielu, bet arī interesanti pavadīt laiku, piemēram, uzspēlēt kādu galda spēli. “Pieaugušie vairāk vai mazāk lasa grāmatas. Taču jācenšas piesaistīt pašus mazākos. Sapratu, ka lasītāju jaunā paaudze man jāveido pašai. Ja bērnu pieradina pie bibliotēkas no mazotnes, tad apmeklēt bibliotēku viņam kļūst par tradīciju,” saka Tatjana.

Viņa ievērojusi, ka bērniem ļoti patīk dažādas radošas lietas. Tatjana viņiem ir mācījusi darināt lelles, izgatavot eglīšu rotājumus, Kalkūnes ciemam 500 gadu jubilejai veidojuši ģipša magnētiņus. Savukārt, nonākot bibliotēkas vidē, bērns neviļus raugās apkārt un noskata sev arī kādu lasāmvielu, pamazām arī lasīšana kļūst par viņu ikdienu. Lielākoties bibliotēkā rīkotie pasākumi domāti tieši bērniem. Iepriekš divus gadus Tatjana rīkoja lasīšanas akciju “Lasīt vasarā ir forši”, mudināja bērnus lasīt grāmatas un veidot par tām prezentāciju, pastāstot par izlasīto citiem.
Mācību gada laikā bērni iesaistās Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra organizētajā un koordinētajā lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020”. Pērn šajā pasākumā piedalījās 34 pagasta bērni.

Tatjanai izveidojusies laba sadarbība ar Daugavpils 11. pirmsskolas izglītības iestādi un Daugavpils novada Randenes pamatskolu. Viņa dodas ciemos pie bērniem, lai iepazīstinātu ar bibliotēkas darbu, jaunākajām grāmatām, cenšoties pievērst bērnus grāmatu lasīšanai. Savukārt bērnus aicina iesaistīties dažādos tematiskos pasākumos bibliotēkā.
“Ik vasaru bērni nāk ar literatūras sarakstiem no skolas. Cenšos komplektēt tā, lai man būtu uz vietas šīs grāmatas. Ja nav, var pieteikt no citas novada bibliotēkas,” stāsta bibliotēkas vadītāja.

Laiks jaunām idejām

Kopš sākās pandēmija un daudzas lietas klātienē pagaidām nav iespējamas, bibliotēkai nācies pārkārtot savu darbu un ieviest jaunas idejas, vairāk darboties caur sociāliem tīkliem, meklēt citus risinājumus darbā ar lasītājiem. Tatjana, tāpat kā viņas kolēģi, pamazām apgūst darbošanos zoom platformā, kas tagad kļuvusi par dzīves nepieciešamību, rīko zoom nodarbības bērniem, kuru laikā apspriež izlasīto literatūru, stāsta par jaunākajām grāmatām.

Sociālajos tīklos aicina iesaistīties diskusijās par dažādām tēmām, piemēram, salīdzināt grāmatu un filmu, kas uzņemta pēc grāmatas motīviem. Lai pareklamētu jaunākās recepšu grāmatas, Tatjana pati gatavo tajās iekļautos ēdienus un izvieto rezultātu sociālajos tīklos.

Bibliotēka piedāvā saviem lasītajiem izmantot dažnedažādas datu bāzes, tai skaitā Letonika.lv, ko var izmantot bez maksas, saņemot paroli bibliotēkā. Tāpat iedzīvotāji var izmantot iespēju lasīt bez maksas e-grāmatas “3td E-grāmatu bibliotēkā” projekta “Trešais tēva dēls” ietvaros.

Tatjana labprāt sniedz konsultācijas bibliotēkas apmeklētājiem, palīdz vecāka gadagājuma cilvēkiem orientēties digitālajā pasaulē, darboties portālā Latvija.lv, maksāt internetā rēķinus. Ar Daugavpils novada domes atbalstu bibliotēkai ir iegādāti divi jauni datori lasītāju vajadzībām, diemžēl pagaidām tos piedāvāt apmeklētajiem liedz epidemioloģiskie ierobežojumi.
Lai piesaistītu lasītājus, Tatjana bibliotēkā rīko arī dažādas izstādes. Pašlaik var aplūkot Jefrosinijas Leles gleznu izstādi “Gaismas izpausme dabā”.

“Protams, pandēmijas dēļ bibliotēkas apmeklētāju skaits ir samazinājies. Pērn mums bija 252 aktīvie lasītāji. Daudzi vairāk sāk izmantot iespējas lasīt internetā, ir iegādājušies elektronisko grāmatu, kurā no interneta var lejuplādēt dažādas grāmatas. Agrāk arī bērni pēc skolas bieži ielūkojās bibliotēkā, bet tagad ir noguruši no attālinātām mācībām un lasīšanu arī atstājuši novārtā,” saka Tatjana. Viņa gaida vasaru, cerot, ka tad pandēmijas slogs mazināsies un lasītāji atgriezīsies bibliotēkā. Savukārt mazākajiem apmeklētajiem viņa varēs atkal piedāvāt dažādas radošas darbnīcas.

Darbā nekad nav garlaicīgi

Tatjana atzīst, ka darbs bibliotēkā ir interesants un nekad neapnīk. Viņa šajā jomā nokļuvusi, vēl būdama studente, kad izgāja praksi Latgales Centrālās bibliotēkas ASV centrā. “Nekad iepriekš nevarēju iedomāties, ka bibliotekāra darbs ir tik daudzveidīgs – tā nav tikai grāmatu izsniegšana, bet arī pasākumi bērniem un pieaugušajiem, palīdzība studentiem darbu rakstīšanā. Ieraudzīju bibliotēkas dzīvi citā gaismā. Tagad bibliotēkas plaši iesaistās sociālajos tīklos, sevi reklamē un piedāvā daudz ko interesantu,” saka Tatjana.

Pēc prakses viņa nodomājusi, ka būtu jauki atrast darbu šajā jomā. Drīz vien uzgājusi vakanci kādā no Latgales Centrālās bibliotēkas filiālēm, kur guva pirmo vērtīgo darba pieredzi un zināšanas. Pēc dažiem mēnešiem bija iespēja pieteikties Kalkūnes bibliotēkas vadītājas amatam, un Tatjana šo iespēju izmantoja. “Biju iepriekš pieradusi strādāt komandā, bet te viss jāpaveic vienai, jāpieņem lēmumi, tas bija kas jauns. Nodomāju, ka jāvirzās uz priekšu,” saka Tatjana. Darba bijis daudz, jo uz to brīdi Kalkūnes bibliotēkai vienīgajai novadā nebija izieta akreditācija un bija daudz citu risināmu problēmu, tostarp jāpārkārto un jāatjauno grāmatu krājums, jāievada grāmatas kopējā katalogā, jānoraksta vecā literatūra. Tagad Tatjanas mērķis ir nokārtot eksāmenu, lai iegūtu bibliotekāra kvalifikāciju.

Teksts, foto: Inese Minova