Cauri Daugavpils novadam vijas Gaismas ceļš

Tuvojoties 2020. gada Saulgriežiem, pa 1836 km garo ceļu, kas vijas gar Latvijas pierobežu, tiek nestas Gaismas lāpas – izgaismojot Latviju, veidojot Gaismas un mīlestības ceļu. Pasākumu organizē biedrība 1836, Stirnubuks.lv un garo distanču skrējējs Dins Vecāns, kurš 2017. gadā apskrēja apkārt Latvijai.

”Šodien plkst. 10.00 iekūrām 2 lāpas, 1 no tām ir šī. Ar to arī tika iededzināts ugunskurs pie Lielbornes muižas, un tagad stafete tika nodota nākamajiem. Doma ir tāda, ka 2 komandas skrien apkārt Latvijai un tiekas Kolkas ragā,” skaidro 1836 projekta vadītājs Enriko Podnieks.

Skrējiena laikā dalībnieki mainās ik pēc 20 km, nodrošinot Gaismas ceļa nepārtrauktu ritējumu, vijoties ap Latviju. Pasākums sākās 16. jūnijā Krāslavā un turpināsies pa pierobežas ceļu. Kā skaidro projekta 1836 vadītājs maršruts gar Latvijas robežu tika veidots kā dāvinājums Latvijas simtgadē:

”2016. gadā mēs ar gājējiem sākām iet ceļa posmus un darījām to 2,5 gadu laikā. Tikām apkārt Latvijai. Kopā ar draugiem sākām veidot tūrisma ceļu apkārt Latvijai, kas arī bija pamatmērķis. Ko mēs darām ar draugiem tagad, mēs viņu tagad vienkārši nostiprinām un atzīmējam papildus vietas.”

Tempa turētāju komanda sastāv no 3 cilvēkiem – kapteiņa un diviem pavadošajiem skrējējiem. Dalībniekiem, jāmēro ceļš gan pa grantainajiem, gan asfalta ceļiem, dienas un nakts laikā. Katras distances beigās tiek iedegts ugunskurs, un lāpa tiek nodota nākamajai tempa turētāju komandai, kas turpina ceļu. Savukārt Gaismas ceļa vēstnesim, kurš sagaida katru komandu jāpieskata iedegts ugunskurs, kamēr Gaismas lāpa turpinu ceļu apkārt Latvijai.

Daugavpils novadā Gaismas ceļš iet caur pierobežā esošām apdzīvotājām vietām – Lielbornes muižu, Sileni, Demeni un Ēģipti. Posmā no Krāslavas līdz Daugavpils novada Lielbornes muižai skrēja apvienotā Ikšķiles un Rīgas komanda. Viņiem bija jāmēro 15 km garš ceļa posms, kurš tika paveikts 2h laikā. Komandas dalībnieki Dana, Agra, Kārlis un Aija atzīst, ka būt par pirmā posma skrējējiem ir īpašs pagodinājums:

”Svinīgi likās skriet no pašas starta vietas – Krāslavas. Ir arī radu puse Krāslavā. Bija ļoti īpaši būt starta sākumpunktā. Laikapstākļi skrienot bija ideāli, perfekti, izcili! Skriešanai – ne karsts, ne auksts, ne lietus ir labākais, kas vien var būt. Ļoti skaista daba, patīkams laiks. Vēl arī tas rīta vēsums, dzestrums. Tiem, kas skries pa dienu vai arī tiem, kas skrien naktī un neredz ceļu būs nedaudz sarežģītāk.”

Gaismas ceļā pa Ziemeļu pusi dodas komanda Ziemeļaustrenis, savukārt pa Dienvidu pusi Dienvidrietenis, kopā veidojot 87 skrējēju vienības. Abas Gaismas ceļa komandas ceļā pavada tehniskais auto, kurš seko skrējēju labsajūtai.

Sekot aktuālai informācijai par skrējiena norisi, maršrutam un laika plānam var mājaslapās: stirnubuks.lv/, http://1836.lv/.

Autors un foto: Dainis Bitiņš