Daugavpils novadā veiksmīgi turpinās skolēnu vasaras nodarbinātības programma

Sekojot novada veiksmīgai tradīcijai piedāvāt skolēniem darbu pie vietējiem uzņēmējiem vasaras periodā, šogad jau 7. gadu pēc kārtas turpinās vasaras nodarbinātības programmas īstenošana.

Programma šo gadu gaitā ir pierādījusi savu dzīvotspēju, un savu popularitāti spējusi nosargāt visus gadus vienlīdz augstā līmenī. Lai arī gribētāju pulks, kas vēlas iesaistīties programmā, ir krietni lielāks par piedāvāto darba vietu skaitu, pērn iespēja strādāt vasaras periodā tika sniegta 131 skolēnam. Šogad skolēnu skaits, kas labprāt iesaistījies programmas norisē, ir 138. Kuplākais jauniešu skaits šogad pārstāv Špoģu, Salienas un Sventes vidusskolu, kā arī Naujenes pamatskolu. Savukārt darbu jauniešiem spējuši piedāvāt 20 novada uzņēmēji. Pēc piedāvāto vakanču skaitu – līderu pozīcijās šogad Naujenes, Salienas, Skrudalienas un Sventes pagasts.

Primārais programmas mērķis ir nodarbinātības veicināšana. Vēl joprojām apmēram 24 procenti jauniešu nespēj atrast darbu pirmās darba pieredzes trūkuma dēļ, tādēļ viens no lielākajiem programmas ieguvumiem ir pieredzes gūšana un darba kultūras pārzināšana.

Ik gadu jauniešiem tiek dota iespēja strādāt dažādās nozarēs. Šogad – īpaši pieprasīts darba spēks tūrisma nozarē un mazumtirdzniecībā.

Uzsverot programmas pozitīvo pusi, par darba spēka nepieciešamību bilst Lielbornes muižas saimniece Nora Poiša: “Galvenais iemesls, kāpēc mēs piedalāmies programmā, ir cerība, ka tie, kas mūs iepazīst caur vasaras programmu, šeit arī turpinās srādāt. Varbūt paies gadi dvi pieci, bet tā ir galvenā ideja, kāpēc mēs to darām. Jo ieguvums, protams, ir. Caur bērnu palīdzību mēs palīdzam ātrāk uzkopt teritoriju. Bet tas ir liels darbs uzņēmējam – bērnu ir jāapmāca, un es domāju, ka iespējams tas ir tas, kas daudzus uzņēmējus atbaida un kāpēc daudzi nepiedalās programmā. Bērnam ar pirkstu neparādīsi un nebūs tā, ka pēc astoņām stundām viss būs izdarīts. Bērnam viss ir jāparāda, pirmo dienu katra pusstunda, vai viss ir saprasts un pareizi darīts”.

Lai arī skolēni Lielbornē pieteikušies uz labiekārtošanas darbiem, Nora stāsta, ka ļoti nepieciešami cilvēki darbam mājas lapas izstrādes pabeigšanai, informatīvā un vizuālā materiāla ievietošanai, kā arī kempinga administrēšanai.

Jevgeņijam Grigorjevam šī ir pirmā vasaras darba pieredze, taču jaunietis ir noskaņots kareivīgi. Viņš uzskata, ka tā ir laba iespēja izzināt savas darba spējas. “Vienkārši sagribējās palīdzēt. Agrāk te atradās skola, arī tagad te mēģina visu sakārtot. Uztveru šo darbu kā savu pienesumu šai vietai. Lai pēc tam varētu atbraukt un teikt, to paveicu es. Tāpat arī laba iespēja nopelnīt naudu”, tā bilst Jevgeņijs.

Oksana Daņiļonoka ir gandarīta par iespēju nopelnīt savu pirmo algu, kā arī ir pārliecināta, ka viņai būs pa spēkam visi ierādītie darbi.

Iepriecina tas, ka programmas ietvaros ir izdevies izveidot ilgstošu sadarbību ar uzņēmējiem, nodrošinot skolēniem arvien jaunas darba vietas.

SIA “Help plus”, kam pieder atpūtas bāze “Sventes rasa”, šovasar programmā iesaistās pirmo reizi, darbu nodrošinot 6 jauniešiem. Dana Miļņikova un Viktorija Ademane strādās te mēnesi un, kā atzīst atpūtas vietas pārvaldnieks Fjodors Obodnikovs, darba ir pietiekoši.

Arī “Sventes rasa” teritorijā pārsvarā notiks labiekārtošanas darbi, prioritāri – krasta un pludmales sakārtošanā, jo atpūtas vietu Sventes ezera krastā ļoti iemīļojuši tūristi.

Gan Dana, gan Viktorija ir Sventes vidusskolas audzēknes. Viktorija programmā ar gada pārtraukumu iesaistījusies atkārtoti, savukārt Danai tā ir pirmā darba pieredze vasaras periodā. Abas jaunietes norāda, ka darbs vasarā ir lieliska iespēja nopelnīt, iemācīties pareizi strādāt un iegūt jaunus draugus. “Dzīve ir gara, nevar zināt, kādas zināšanas un pieredze nāks talkā nākotnē”, tā Viktorija.

Daudzi no skolēniem atzinuši, ka nopelnīto naudu izlieto kādam sen iecerētam pirkumam, daudziem no jauniešiem vasaras darbos nopelnītā nauda lieti noder, gādājot preces jaunajam mācību gadam.

2019. gadā programmas īstenošanai no novada pašvaldības budžeta tika atvēlēti 30 tūkstoši eiro, kuri tiks izlietoti algām valstī noteiktās minimālās algas apmērā, kā arī kompensācijām par neizmantoto atvaļinājumu un piemaksām.

Vasaras nodarbinātības programma novadā turpināsies līdz 30. augustam.