Dziesmu un deju svētku gājiens cauri Augšdaugavas novadam

12. jūlijā, atbilstoši e – svētku koncepcijai, Latvijas pašvaldībās sākās XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Pirmais notikums tajos ir svētku auto brauciens pa pašvaldībām “Saulesvija”. Brauciena ietvaros līdz 29. jūlijam tiks sveikti vietējie dalībnieki un filmēti pasākumu videomateriāli.

Parasti svētku dalībnieki gājienā devās ar kolektīviem, pašvaldības vadību, karogiem un vimpeļiem, ceļa malā viņus uzmundrināja un sveica skatītāji. Taču šoreiz ir citādi. Dalībnieki ir savās mājās, bet svētku organizatori un sveicinātāji dodas uz novadiem – ar svētku auto un ripināmiem objektiem – saulesripām.

19. jūlijā XII Latvijas skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku ceļš “Saulesvija” ieradās Augšdaugavas novada Kraujā, kur pie Naujenes Mūzikas un mākslas skolas viņus ar priekšnesumu sagaidīja pūtēju orķestris.

Vēlāk Saulesripa ieripoja Slutišķos, kur to ar nelielu priekšnesumu sagaidīja Medumu pamatskolas Marionešu teātris (vadītāja N. Ogurcova).

Kolektīvu pārstāvji, izkārtojušies Latgales sētā, sagaidīja, sveicināja un pavadīja ripojošo Saulesripu. Dalībniekus uzmundrināja svētku sveicinātāja, aktrise Katrīna Griga. Kad Saulesripa ar svētku vēstnesi un viesiem pagāja garām, visi vienojās kopīgā gājienā līdz skatuvei. Uz skatuves un teritorijā ap to, ievērojot drošu attālumu, izkārtojās dalībnieku kolektīvu pārstāvji.

Klātesošos uzrunāja XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vēstnesis, svētku virsdiriģents Jevgēnijs Ustinskovs un Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins: “Augšdaugavas novads pastāv vēl neilgu laiku, un šis ir pirmais pasākums jaunā novada ietvaros. Vēlētos pateikt paldies jauniešiem, kas plašā pulkā šodien esat mums priekšā. Pateicamies arī skolu vadībai, deju un dziesmu skolotājiem par ieguldīto darbu. Ceram, ka nākamie dziesmu un deju svētki būs daudz plašāki un bez ierobežojumiem. Lai jums visiem veicas!”

Turpinājumā Augšdaugavas novada domes priekšsēdētājs kopā ar Dziesmu un deju svētku vēstnesi Jevgeņiju Ustinskovu atklāja svētku plakātu. Kolektīviem un to vadītājiem tika pasniegtas pateicības un dāvanas.

Pateicības saņēma:

• Kalupes pamatskolas 1.-4. klašu deju kolektīvs “Kalupīte” (vadītāja Inese Sauša);
  • Lāču pamatskolas 1.-4. klašu un 5.-9. klašu deju kolektīvs (vadītāja Iveta Meškovska);
  • Medumu pamatskolas 3.-6. klašu deju kolektīvs (vadītāja Olga Goršantova);
  • Salienas vidusskolas 6.-12. klašu koris (vadītāja Oksana Klimanska);
  • Silenes pamatskolas un Sventes vidusskolas 5.-12. klašu koris (vadītāja Rozālija Almakajeva);
  • Špoģu vidusskolas 3.-4. klašu un 5.-6. klašu deju kolektīvs “Zvārgulītis” (vadītāja Marija Umbraško);
  • Špoģu vidusskolas 5.-12. klašu koris (vadītāja Aija Ozoliņa);
  • Vaboles vidusskolas 3.-6. klašu deju kolektīvs “Kukainīši” un 10. -12. klašu deju kolektīvs (vad. Ināra Podniece un Anita Šalkovska);
  • Zemgales vidusskolas vizuālās un lietišķās mākslas pulciņš “Kolorīts” (vad. Tatjana Kavševiča, Anna Andrejeva);
  • Naujenes Mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestris (vad. Jānis Grinberts);
  • Špoģu Mūzikas un mākslas skolas vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas pulciņš (vad. Ilona Abdulajeva);
  • Špoģu Mūzikas un mākslas skolas koklētāju ansamblis “Dzirksteļeite” (vad. Vija Petrova).

Pēc svinīgās daļas svētku dalībnieki izkārtojās pamīšus no svētku skatuves līdz pat Daugavai. Novada domes vadība svētku vainagu nodeva pasākuma dalībniekiem. Vainagu dalībnieki nodeva viens otram, līdz tas nokļuva pie Daugavas. Roku, ziedu pušķīšu mājienu un Naujenes pamatskolas folkloras kopas “Mazā Rūžeņa” dziesmu pavadījumā, svētku vainags, labo domu, vēlējumu un Augšdaugavas novada pļavu ziedu piepildīts, tika ielaists Daugavā kā sveiciens visiem pārējiem Latvijas dalībniekiem.

Jaunatnes Dziesmu un deju svētku koordinatorei Daugavpils novadā Inesei Zuģickai tika pasniegta pateicība par ieguldīto darbu svētku organizēšanā. Viņa skaidro, ka dziesmu un deju svētku tradīcijai ir ļoti liela nozīme: “Mūsu novada kolektīvi ir aktīvi piedalījušies visos iepriekšējos dziesmu un deju svētkos Mežaparkā, Daugavas stadionā, arī citviet. Dejotprasmes un dziedātprasmes nāk no paaudzes paaudzē. Prieks, ka šī mācību gada garumā bija iespēja tikties nelielos pulciņos, bet šodien uzvilkt tautastērpu, uzpīt skaistu ziedu vainagu un kopā pavadīt pēcpusdienu mūsu skaistajos Daugavas lokos.”

“Saulesvija” sākās Kurzemē un 14 dienās izvīsies cauri visai Latvijai. Tas tiek veidots kā klātienes mirkļu un video fiksējums norisēs, kurā nepilnas stundas garumā ikvienā pašvaldībā īpašais svētku vēstnesis kopā ar atraktīvu ceļotāju – sveicinātāju nodos svētku organizatoru pateicības un dāvanas ikvienam, kurš gatavojās XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, apguva svētku repertuāru, veidoja aizraujošus video sveicienus un video priekšnesumus, piedalījās videoklipu filmēšanā.

Svētku auto no 12. jūlija līdz 29. jūlijam ieripos katrā no 43 Latvijas pašvaldībām.

Katras dienas videoapskati būs pieejami svētku mājaslapā nacgavilet.lv, svētku profilā digitālajā platformā “Youtube”, kā arī sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, savukārt septembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Paula Dombrovska dokumentālā filma pēc Dzintara Dreiberga idejas.

Visi videomateriāli tiks nodoti Rakstniecības un mūzikas muzejam topošās Dziesmu un deju svētku ekspozīcijas vajadzībām kā spilgta 21. gadsimta liecība.

Autors: Dainis Bitiņš