Gleznotājas Ģertrūdes Zeiles darbu virtuālā izstāde

Gleznotāja Ģertrūde Zeile savu radošo mūžu dzīvojusi un strādājusi Rīgā, bet vienmēr ir saglabājusi garīgās saites ar dzimto Naujeni Augšdaugavas novadā. Novembrī – svētku mēnesī aicinām ielūkoties Naujenes Novadpētniecības muzeja sagatavotajā virtuālajā izstādē, kas pieejama interneta platformā artsteps.com .

Virtuālā izstāde ietver divu izstāžu telpu apmeklējumu, kur sākumā ir plašs biogrāfisks stāsts par pašu mākslinieci un viņas ģimeni. Otrā telpa atvēlēta Ģertrūdes mākslas darbiem. Gleznās ir Latgales zemes krāsu spēks un pašas dzīves izdzīvotais – ticība, mīlestība un cerība. Virtuālās izstādes centrālo vēstījumu pauž mākslinieces portretu sērija – tēva un mātes portrets „Mūžu nodzīvoja”, „Māsas portrets”, „Pašportrets”, „Vectēvs”.

Jums tikai nepieciešams labs interneta pieslēgums, dators un virtuālais mākslas ceļojums var sākties:

Atveriet hipersaiti https://www.artsteps.com/view/617688153163de6a3ca9c9b6

Uzgaidiet līdz izstāde lejupielādēsies.  Orientēšanās izstādē notiek ar tastatūras taustiņiem un datorpeles kreiso taustiņu. Ceļojiet pa izstādi un uzklikšķinot uz izvēlētā attēla ar datorpeles kreiso taustiņu 2 reizes, uzziniet vairāk par izvēlēto apskates objektu. Uzspiežot uz krustiņa loga augšējā labajā stūrī apraksts aizvērsies un varēsiet turpināt ceļojumu.

ĢERTRŪDE ZEILE – novadniece, gleznotāja un pedagoģe dzimusi 1944. gada 22. martā Naujenē Jaunkausiņu mājās. Skolas gaitas aizvadījusi Naujenes pamatskolā, ar ko saistās spilgtas bērnības atmiņas. Ģertrūde atceras: “Es no pirmās klasītes trīs kilometrus gāju kājām un nevienu dienu nekavēju. Es biju teicamniece – vai tad es varēju izlaist kādu dienu? Tas ceļš līdz skolai bija sajūtām bagāts. Ziemā somas likām zem dupša un braucām pa kalniņiem. Vecākās klasēs mums bija viens mūziķis – viņš spēlēja harmonikas un mēs gājām vai nu rotaļās, vai nu kādas dejas. Nāk atmiņā, kā mēs gājām uz parku pēc pirmajiem vizbuļiem un skatījāmies kā Daugavā ledus iet…ledus iešanas skaņa ir palikusi atmiņā. Bija ļoti ļoti skaisti skolas gadi”.

Vēlāk Ģertrūde apmeklēja Daugavpils 1.vidusskolu. Dzīves sapnis – kļūt par mākslinieci – tiek piepildīts Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas dekoratoru nodaļā [1962 – 1966]. Tur Ģertrūde Zeile gūst daudz rosinoša no gleznotāja J. Undas, kas pret ikvienu audzēkni izturējās kā pret personību.

Portreti ir mākslinieces lielā mīlestība, jo var atklāt cilvēka iekšējo gara spēku un dvēseles siltumu. Šī aizraušanās sākas Latvijas PSR Valsts mākslas akadēmijā ceturtajā kursā: “Es uzdrošinājos gleznot profesoru Ubānu, palūdzu viņu un viņš tam piekrita. Tas man bija tāds liels pagodinājums un man izdevās tīri labi.”. Ģertrūde ir gleznojusi pašportetus, savu tuvinieku un radošu cilvēku portretu sēriju [komponists J. Ivanovs, māksliniece A. Beļcova, dzejnieks I. Ziedonis, aktieri L. Freimane un M. Hižņakovs, medicīnas profesori A. Bieziņš un V. Kalnbērzs, literāts un Latgales sabiedriskais darbinieks F. Trasuns].

1974. gadā Ģertrūde Zeile pabeidza studijas ar diplomdarbu glezniecībā ”Ārstu padome” profesora E. Kalniņa vadībā. Līdztekus radošajam darbam, šai laikā viņa strādāja par gleznošanas un zīmēšanas pedagogu Rīgas lietišķās mākslas vidusskolā [1974]. Vēlāk Ģertrūde Zeile vadīja Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu [līdz 1986. gadam]. Māksliniece ir pasniegusi zīmēšanu, gleznošanu un kompozīciju Rīgas Franču licejā, Rīgas Lietišķās mākslas koledžā un arī Kulinārijas skolā.

Tiecoties paplašināt garīgo apvārsni māksliniece daudz ceļo: Spānija, Uzbekistāna, Indija, Maroka…

Ģertrūdes Zeiles darbi eksponēti republikas mākslinieku kopējās izstādēs Rīgā, Maskavā, Rumānijā, Ungārijā, Somijā, ASV u.c. Viņas darbi atrodas Latvijas mākslas muzejā „Arsenāls”, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijā, Krievijas Kultūras ministrijas īpašumā, Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā, Latvijas Medicīnas vēstures muzejā, privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs, kā arī Naujenes Novadpētniecības muzejā.

2016. gadā Naujenes Novadpētniecības muzeja krājumu papildināja gleznotājas Ģertrūdes Zeiles dāvinājums. Tie bija Zeiļu dzimtai piederošie priekšmeti: mātes Aneles Zeiles rokdarbi [sedziņa, cimdi] un tēva Antonija Zeiles izgatavotie un sadzīvē lietotie priekšmeti [galds, grozi, ēvele, āmurs, ciba, veļas dēlis ar vāli]. Katrs priekšmets, kā sava laika liecinieks, atklāj toreizējās iespējas un dzīvesveidu, sniedzot nelielu ieskatu “Jaunkausiņu” mājas ikdienas dzīvē.

Aicinām visus interesentus izbaudīt izstādi un satikties ar Ģertrūdi Zeili Naujenes Novadpētniecības muzeja virtuālajā izstādē!

 

Ģertrūde (no labās puses pirmā) ar vecākiem Aneli un Antoniju Zeilēm un māsu Valentīnu, 1954. gada 10. oktobris

Ģertrūde savā darbnīcā Rīgā, 1980

Ģertrūde ar vecākiem Aneli un Antoniju Zeilēm Viļušos, 1987

Ģertrūde Zeile pēc izstādes „Atgriešanās” Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, 2011

 

Informāciju un virtuālo izstādi sagatavoja Naujenes Novadpētniecības muzeja izstāžu un ekspozīciju organizatore