Iedzīvotāju vakcinācijas procesā iesaistīsies arī NBS

Nacionālie bruņotie spēki no 25. oktobra līdz 31. decembrim pēc Veselības ministrijas pieprasījuma nodrošinās nepieciešamo personālu un autotransportu mobilo izbraukuma vakcinācijas punktu izveidei, lai sekmētu iedzīvotāju vakcināciju Latvijas reģionos.

Nacionālie bruņotie spēki nodrošinās desmit mikroautobusus mobilo vakcinācijas punktu izveidei, katram no tiem piesaistot divus profesionālā dienesta karavīrus vai zemessargus.

Mobilo izbraukuma vakcinācijas punktu izveidē tiks iesaistītas visas četras Zemessardzes brigādes un Nacionālo bruņoto spēku Nodrošinājuma pavēlniecība, kā arī pēc nepieciešamības – citas profesionālā dienesta vienības, sniedzot atbalstu veselības nozarei Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanā Latvijā.

27. oktobrī Augšdaugavas novada pašvaldības domes vadība tikās ar Aizsardzības ministrijas un NBS pārstāvjiem, un Vakcinācijas biroja vadītāju Evu Juhņēviču, lai pārrunātu šī procesa īstenošanas nianses.

Evu Juhņēviča atzina, ka zemākā vakcinācijas aptvere joprojām ir Latgalē, it īpaši zems ir tieši senioru vakcinācijas līmenis. Tieši tāpēc ar bruņoto spēku palīdzību plānots izbraukt attālākas apkaimes, viensētas un piebraukt cilvēkiem pavisam tuvu klāt, lai viņiem būtu iespēja saņemt vakcīnas. Biroja vadītāja uzsvēra, ka Augšdaugavas novada pašvaldība ir viena no pirmajām, kuras sociālais dienests aktīvi iesaistījās iedzīvotāju vakcinācijas procesa īstenošanā. Ik nedēļu tiek īstenota izbraukuma vakcinācija, pirms tam sociālie darbinieki uzrunā sava pagasta nevakcinētos iedzīvotājus un aicina vakcinēties, veido maršrutu un organizē iedzīvotāju transportēšanu uz vakcinācijas vietu.

Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova atzina, ka ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Latgales medicīnas centru. Nedēļas laikā izbraukumā tiek vakcinēti vismaz 600 iedzīvotāji. Kopš septembra savakcinēti vairāk nekā 2000 novada iedzīvotāju.

Šodien, 27. oktobrī izbraukuma vakcinācija notiek Taborē, kur pieteikušies vairāk nekā 50 iedzīvotāji, un Medumos, kur vēlmi vakcinēties izteikusi vairāk nekā 70 cilvēki. 29. oktobrī izbraukuma vakcinācija notiks Nīcgalē un Biķerniekos, 1. novembrī – Laucesā un Sventē. Iedzīvotājus uzrunā pagasta sociālie darbinieki, cilvēki aktīvi piesakās vakcinācijai, katrā vietā jau pašlaik pieteikušies pāri 50 cilvēki.

A.Jegorova atzina, ka pirmā uzticības persona katram iedzīvotājam ir viņa ģimenes ārsts un arī sociālais darbinieks, kurš var apmeklēt katru ģimeni un uzrunāt cilvēkus. Viņa uzsvēra, ka ir svarīgi no ģimenes ārstiem saņemt informāciju par tiem iedzīvotājiem, kuri vēl nav vakcinējušies, lai darbs ritētu operatīvāk. Sadarbībā ar NBS varētu apmeklēt dzīvesvietā seniorus, kas ir vientuļi vai veselības problēmu dēļ nevar pārvietoties uz vakcinācijas punktiem. Papildus vakcinācijas ieviešana atslogotu darbu gan ģimenes ārstiem, gan pašvaldību sociālajiem dienestiem.

Augšdaugavas novada pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika atzīst, ka ar NBS jau iepriekš izveidojās ļoti laba sadarbība izbraukuma vakcinācijas organizēšanā novadā. Pašvaldība šonedēļ sagatavos savu redzējumu, kā labāk organizēt mobilo izbraukuma vakcināciju sadarbībā ar NBS, lai tā būtu produktīva.

Jāpiebilst, ka aizsardzības nozare sniedz atbalstu veselības nozarei vakcinācijas pret Covid-19 nodrošināšanā, pamatojoties uz Ministru kabineta 2021. gada 9. oktobra rīkojuma Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” 5.47 apakšpunktu, kas paredz, ka aizsardzības ministrs pieņem lēmumu par Nacionālo bruņoto spēku atbalsta sniegšanu citām valsts iestādēm un  civilās aizsardzības sistēmai, kā arī Veselības ministrijas 13. oktobra vēstuli “Par atbalstu vakcinācijas pret Covid-19 nodrošināšanā”.