Ieteikumi nieru veselībai

Katru gadu marta otrajā ceturtdienā (šogad 11. martā) tiek atzīmēta Pasaules Nieru diena, kuras mērķis ir veicināt izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā, samazināt nieru slimības un ar to saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē.

Nieru galvenās funkcijas organismā ir:

  • filtrēt (attīrīt) asinis;
  • uzturēt atbilstošu šķidruma daudzumu organismā;
  • palīdzēt kontrolēt asinsspiedienu;
  • sintezēt hormonu eritropoetīnu, kas stimulē kaulu smadzenēm ražot sarkanās asins šūnas (eritrocītus). Eritrocītu galvenā funkcija organismā ir skābekļa pārnešana.
  • pārveidot D vitamīnu aktīvajā formā. D vitamīns palīdz nodrošināt kaulu un zobu veselību.

Liekais svars, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens un tādi kaitīgie ieradumi kā smēķēšana var veicināt nieru slimību attīstību, tādēļ, lai to nepieļautu, ļoti būtiska nozīme ir profilaktiskajiem pasākumiem (pietiekama šķidruma uzņemšana, veselīgs, daudzveidīgs un sabalansēts uzturs, fiziskās aktivitātes, atteikšanās no kaitīgajiem ieradumiem u.c.). Nieres, pretēji citiem orgāniem, nedod signālu (sāpes vai diskomfortu), ja to funkcija ir traucēta, un nieru slimības var ilgstoši palikt nepamanītas. Tādēļ svarīgi arī regulāri (reizi gadā) doties pie ģimenes ārsta uz profilaktisko apskati.

Ieteikumi Nr1

Ieteikumi Nr2

Ieteikumi Nr3

Ieteikumi Nr4

Ieteikumi Nr5

Ieteikumi Nr6

Ieteikumi Nr7