Lāčplēša dienā Kalupē godināja brīvības cīnītājus

Lāčplēša dienā Kalupē, godinot Latvijas Brīvības cīņās kritušos karavīrus, tika nolikti ziedi un iedegtas svecītes, apliecinot cieņu vēsturiskiem notikumiem. Šī diena nav tikai pagātnes liecība, tā ir diena, kad patiesā cieņā godinām ikvienu mūsu karavīru.

Kalupes pagasta Baltaču kapos ikviens individuāli varēja doties pa izgaismoto gaismas ceļu pie Broņislava Šaršūna piemiņas vietas, noliektot ziedus un aizdedzot svecīti.

Pieminot Latvijas aizstāvjus, Kalupes baznīcā notika dievkalpojums. Īpašu atmosfēru radīja mūzikas un gaismas saspēle pie pieminekļa 20. gadsimta cietušajiem kalupiešiem un upuriem.” Pasākuma noslēgumā brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem atskanēja baznīcas zvanos.

Kalupietis Henrihs Kivlenieks dalījās atmiņās par vēsturiskajiem notikumiem Kalupē:

”1920. gadā netālu no Nīcgales stacijas ”Novaja derevņja”norisinājās bruņotas cīņas. Šajās cīņās piedalījās Broņislavs Šaršūns ar saviem cīņu biedriem. Sarkanarmieši redzot, ka cīņu zaudēs izsauca no Verhņedvinskas bruņu vilcienu. Šaršūna vīri atstāja šo vietu, ejot cauri mežam, ieradās mājās, kur dzīvoja viņa ģimene. Broņislavam līdzi devās viņa tēvs Staņislavs Šaršūns, bet jaunākais brālis atteicās iet kopā. Ejot garām Kalupes baznīcai, Šaršūna cīņu biedri pamanīja baznīcas zvanu tornī 12 sarkanarmiešus. Vīri, nezaudējot  drosmi, atbruņoja  pretiniekus un palaida.”

Broņislavs Šaršūns dzimis 1896. gadā, Kalupes pagastā. Guva mājas izglītību. Nodarbojās ar zemkopību. Latvijas armijā iestājās brīvprātīgi 1919. gadā, kur piedalījās Latgales atbrīvošanas cīņās. Apbalvots ar Lāčplēša kara ordeni 1920. gadā.

Informāciju sagatavoja: Kalupes pagasta kultūras darba vadītāja Inita Ivdra