Naujenes Mūzikas un mākslas skolas akordeonistu orķestrim – 25 gadu jubileja

25. septembrī Daugavpils novada Kultūras centrā “Vārpa” izskanēja Naujenes Mūzikas un mākslas skolas akordeonistu orķestra 25 gadu jubilejas koncerts. Skatītājiem orķestris piedāvāja ieklausīties, sadzirdēt un piedzīvot savu pārdomu lidojumu mūzikas varenībā, izpildot ievērojamu mūziķu skaņdarbus. Koncerta īpašais viesis bija Sanktpēterburgas mūzikas akadēmijas soliste Anastasija Zubova, kura kopā ar orķestri izpildīja Jurija Peškova skaņdarbu “Black (Dark) Eyes”.

Naujenes Mūzikas un mākslas skolas akordeonistu orķestri 1995. gadā izveidoja Naujenes mūzikas skolas skolotāja Tatjana Jukuma, kura visus šos gadus ir orķestra mākslinieciskā vadītāja un diriģente. Pirms 25 gadiem orķestrī spēlēja vien 10 audzēkņi, taču pašlaik orķestris izveidojies par ļoti spēcīgu un profesionālu kolektīvu.

Savas radošās darbības laikā orķestris ir pārsteidzis klausītājus ar savu vareno un daudzveidīgo skanējumu gan Latvijā, gan ārpus tās robežām –Baltkrievijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Vācijā un citās valstīs. Lai bagātinātu orķestra skanējumu un pārsteigtu skatītājus, diriģente Tatjana piesaista arī citu specialitāšu audzēkņus – pūtējus un vokālistus.
Šo gadu laikā ir nomainījušies vairāki orķestra sastāvi, taču kolektīva vadītāja atceras katru savu audzēkni, jo ikviens ir devis savu ieguldījumu orķestra darbībā. Akordeonistu orķestra māksliniecisko vadītāju Tatjanu Jukumu kolēģi sauc par ģimenisku skolotāju, jo pie viņas mācās ģimenes vairākās paaudzēs, orķestrī muzicē brāļi un māsas. Jāteic, ka orķestrī spēlē ne tikai skolas audzēkņi un skolotāji, bet arī skolas absolventi.

Atskatoties uz kolektīva ilgajiem radošās darbības gadiem, Tatjana Jukuma atzīst, ka kādam 25 gadi šķiet jau liels termiņš, bet kādam tas ir tikai sākums. Tatjana atzīst, ka viņai savulaik bijis ļoti labs skolotājs Valērijs Hodukins, kas tiek uzskatīts par Daugavpils akordeona mūzikas dzīves dvēseli. Viņš bija Daugavpils Mūzikas vidusskolas pedagogs, starptautisko Daugavpils akordeona mūzikas festivālu iedvesmotājs un mākslinieciskais vadītājs, akordeonistu orķestra mākslinieciskais vadītājs un diriģents, daudzu audzēkņu – starptautisku mūzikas konkursu laureātu – skolotājs, Daugavpils Goda pilsonis, neskaitāmu atzinību un balvu ieguvējs. Tatjana savulaik spēlējusi Valērija Hodukina orķestrī, bet tagad cenšas turpināt sava skolotāja darbu pašas izveidotajā orķestrī. “Varbūt kādam šķiet, kas iziet orķestra priekšā un diriģēt ir ļoti vienkārši, taču aiz tā visa stāv milzīgs darbs. Es cenšos nodot jauniešiem to, kas savulaik tika ieguldīts manī — šo mūziku, noskaņojumu. Arī paši bērni ir ļoti talantīgi, mēs cenšamies viņus atbilstoši audzināt. Diemžēl arvien mazāk bērnu vēlas mācīties mūziku, taču cenšamies meklēt apdāvinātus bērnus, strādājam ar ikvienu, kuram ir interese par mūziku,” saka Tatjana Jukuma.

Orķestris regulāri gatavo koncertprogrammas, ar kurām uzstājas ne tikai vietējā, bet arī starptautiskā mērogā. Iepriekšējie gadi bijuši piesātināti ar ārvalstu braucieniem, ir pabūts Vācijā un Polijā. Šogad īsi pirms pandēmijas vēl paguvuši doties ārpus Latvijas robežām, Tatjana cer, ka šī situācija drīz beigsies un orķestris atsāks pilnvērtīgu darbību. Lai arī tagad pandēmijas dēļ nevar nekur tālu doties, orķestris ir gatavs koncertēt tepat Latvijā, turklāt tas ir nepieciešams, lai kolektīvs spētu turēt augstu savu latiņu.

Koncerta izskaņā Naujenes Mūzikas un mākslas skolas direktors Ruslans Margevičs pateicās kolektīva dalībniekiem un vadītajai par ieguldīto darbu, pasniedza Pateicības rakstus un ziedus. Pasākuma laikā tika sumināta arī Naujenes Mūzikas un mākslas skolas lietvedības sekretāre Jeļena Vasiļjeva, kura todien svinēja savu dzīves jubileju.

Sveicot kolektīvu tā radošajā jubilejā, Daugavpils novada domes izpilddirektores vietniece Ināra Natarova pasniedza Naujenes Mūzikas un mākslas skolas direktoram pašvaldības dāvanu – 300 eiro mūzikas instrumentu iegādei. Kolektīvu svētkos sveica pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne, Naujenes pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Miglāne un Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslu fakultātes dekāns Ēvalds Daugulis, ka arī draugi, kolēģi un mūzikas cienītāji, kas bija ieradušies noklausīties jubilejas koncertu.

Teksts, foto: Inese Minova