Novada jaunieši piedalīsies Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju norisēs

Latvijas Televīzija no 18. septembra atspoguļos Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju norises, aicinot mazus un lielus skatītājus pie ekrāniem piedzīvot svētkus, just līdzi dažādu žanru mūzikas un dejas koncertu un koncertfilmu dalībniekiem.

Līdz šim plašākai sabiedrībai nebija iespējas redzēt visu, ko šīs vasaras laikā un vēl šobrīd darījuši un dara skolu jaunatnes dziesmu un deju kolektīvi, kas iesaistījušies #dziedundejo2021 norisēs. Sākot ar šo sestdienu teju divu mēnešu laikā viss būs pieejams ikvienam televīzijas skatītājam.

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju norišu #dziedundejo2021 atklāšanas tiešraide “Svētki esam mēs” būs skatāma 18. septembrī plkst. 12.00 LTV1, REplay.lv un sabiedrisko mediju portālā LSM. Piecu stundu garumā jaunieši tiešraidē dziedās, dejos, spēlēs un gavilēs visā Latvijā. Tiešraidē pieslēgsies Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam Rīgā, uzgavilēs Zemgalei Jelgavā pie pils, Kurzemei Kuldīgā pie Ventas rumbas un Latgalei Rēzeknē pie koncertzāles “GORS”.

Visas dienas garumā tradīciju krāsainību parādīs instrumentālie un vokāli instrumentālie ansambļi, popgrupas, folkloras kopas un deju kolektīvi, kori, pūtēju orķestri, teātra pulciņi un jaunie stāstnieki. TV skatītājus gaidīs sirsnīgas, emocionālas un iedvesmojošas satikšanās ar bērniem un jauniešiem no visas Latvijas. Pārraidi vadīs Māra Sleja un Dainis Grūbe, kā arī Nansija Garkalne, Kaspars Ozoliņš un Arnis Slobožaņins.

No Augšdaugavas novada vienā tiešraides vietā Rēzeknē piedalīsies trīs kolektīvi: Naujenes mūzikas un mākslas skolas pūtēju orķestris (vad. J. Grinberts), Ilūkstes Raiņa vidusskolas deju kolektīvs “Ance” (vad. A. Meikšāna) un Ilūkstas Mūzikas un mākslas skolas popgrupa “MIX” (vad. O. Šeršņova).

Plkst. 17.00 svētku programmu turpinās īsfilma “Saulesvija. Citāds dziesmu svētku gājiens, kurā parādītas aizkulises, kā tapa trīs nedēļu ilgs notikums, kurā ar īpašu svētku auto cauri visai Latvijai ceļu veica svētku organizatori un sveicēji. Šī ceļa simbols – Saules ripa – dziesmu un deju svētku sajūtu nogādāja bērniem visos Latvijas novados, kaut uz mirkli ļaujot sajust šos svētkus, lai arī šogad nebija iespējas visiem būt kopā.

Svētdien, 19. septembrī, plkst. 15.00 būs skatāma folkloras programma “Rotā saule, rotā bite”, kuras atslēgas vārdi ir saule, bite(s), medus, rotāšana, gavilēšana, saskaņa, sadarbība, meistarība. Piedzīvosim kopīgu muzicēšanu, dziedāšanu, dejošanu un dalīšanos ar savu mantojumu mūsdienu pilsētvidē. Koncertprogramma “Rotā saule, rotā bite” ir folkloras konkursu “Teci, teci, valodiņa 2020”, “Anekdošu virpulis 2021”, “Dziesmu dziedu, kāda bija 2021” un “Klaberjakte 2021” uzvarētāju koncerts.

No 25. septembra sešus sestdienu vakarus plkst. 21.05 Latvijas Televīzija skatītājiem sniegs iespēju baudīt sirsnīgu kopā būšanu krāšņā spēlē “Lai top svētki!”. Jautrā un muzikālā kompānijā skaidros, kurš Latvijas novads vislabāk sagatavojies un ir zinošākais dziesmu un deju svētku vēstures faktos. Katru nedēļu spēlē piedalīsies trīs komandas, kuru sastāvā būs gan bērni un jaunieši, gan sabiedrībā zināmi ļaudis – mūziķi, aktieri un LTV personības. Atraktīvā veidā atbildēs uz ātrajiem vēstures jautājumiem, tērpsies tautastērpos, minēs dziesmas un dejas un griezīs Saules ratu. Savus jautājumus komandām būs sagatavojuši visu Latvijas novadu un diasporu kolektīvi. Zinošākā novada intriga atrisināsies pēdējā – sestajā “Lai top svētki!” raidījumā, kad komandās būs virsdiriģenti un deju virsvadītāji. Spēli “Lai top svētki!” vadīs Māra Sleja un Dainis Grūbe, bet svētku melodijas skandinās muzikālā grupa Katrīnas Dimantas vadībā.

Līdz pat 6. novembrim ik nedēļu Latvijas Televīzija pārraidīs arī citu radošo komandu veidotās svētku norises: mūsdienu deju koncertstāstu “Augstāk par zemi”, tērpu kolekciju “Radi rotājies Latvijai”, tautas mūzikas koncertu ” Līdz pašām debesīm”, kokļu mūzikas koncertfilmu „Es varēju lielīties”, koru koncertu “Dziesmu koks”, simfonisko un kamerorķestru koncertfilmu “Simfoniskie rotājumi” un pūtēju orķestru videofilmu “Skanēt”.

Svētkua noslēgs novembra sākumā ar trīs Latvijas Televīzijas veidotajām norisēm – latviešu skatuviskās tautas dejas kolektīvu koncertā “Tā tik ir vasara!” 22 bērnu un jauniešu kolektīvi izdejos skaistas, saulainas un piedzīvojumiem pilnas vasaras stāstu, koncertfilmā “Dziesmubērns” dziesmu svētku svētvietā – Mežaparka Lielajā estrādē – satiksies kori, diriģenti un virsdiriģenti no visas Latvijas, savukārt 6. novembrī izskanēs tautas deju lielkoncerts “Saule vija zelta rotu”, kurā bērni un jaunieši ar gadskārtu stāstu četrās deju pīnēs izdejos Saules gadu.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norises #dziedundejo2021 – no 18. septembra LTV1, REplay.lv un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.