Par Daugavpils novada Sporta skolas akreditāciju

Daugavpils novada Sporta skolā jau no februāra mēneša notiek akreditācija. Tā tika sadalīta divās daļās. 1. daļā, kas norisinājās maija mēnesī, akreditācijas komisija veica attālinātas pārrunas ar skolas iemītniekiem – direktoru, pedagogiem, audzēkņiem un to vecākiem. 1. akreditācijas daļu noslēdzot, komisija devās pārtraukumā, lai oktobrī vērot skolas mācību procesa nodarbības. Covid – 19 izplatības dēļ šajos plānos tika ieviestas korekcijas. Tā kā komisijas nevarēja ierasties klātienē Sporta skola, sadarbībā ar Daugavpils novada domes speciālistiem veica treniņu procesa ierakstus un nosūtīja tos komisijai Rīgā. Tika paspēts nofilmēt triju grupu darbu, jo no 14. oktobra stājās spēkā vēl stingrāki ierobežojumi, un treniņi tika atcelti. Rezultātā tika nolemts veikt intervijas ar treneriem un apskatīt treniņu vietas.

Kalkūnes pagastā atrodas jauniešu kultūras un sporta centrs, kurā ir arī boksa sekcija, kuru noorganizēja vietējais iedzīvotājs Gļebs Zujevs. Viņš pats atrada bērnus treniņiem, un lūdza Daugavpils novada domi palīdzēt boksa treniņu organizēšanā, kā rezultātā jau 7. gadu pēc kārtas darbojas šī sekcija. Šobrīd pašam Gļebam Zujevam ir jāpieskata mazā meitiņa, un viņa vietā centrā darbojas Vladislavs Sokolovs. Viņš ir apņēmības pilns organizēt bērnu nodarbošanos attālināti: ”Katram bērnam sūtam darbu grafiku, un saņemam arī video atskaites no treniņiem, kurus katrs sūta sev pieejama veidā – telefona lietotnē, e-pastos, u.c. veidos. Patlaban bērni nodarbojas mājās.”

No lietām, kas iztrūkst Vladislavs min, lecamauklas un hanteles, bet pārējais inventārs ir nodrošināts (skrejceliņi, matrači, boksa maisi, cimdi, ķiveres). Jauniešiem Kalkūnē arī ir pieejama trenažieru zāle. Trešajā zālē ir boksa maisu zāle, savukārt galvenā telpa – boksa rings, kurā ir iespēja trenēties praktiski, uzklausot trenera padomus, un iejusties kā boksa sacensībās. Bokseriem arī ir piekļuves dušas telpām un ģērbtuvēm. Pirms pandēmijas sākuma sportistiem tika apmaksāta iespēja vienu reizi nedēļā apmeklēt baseinu Daugavpilī. Patlaban jebkāda veida braukšanas tiek ierobežotas.

Naujenes kultūras centrā trenējas cīkstoņi. Tajā ar cīkstoņiem nodarbojas treneris Andrejs Andrijanovs. Pāris gadus atpakaļ tajā tika ierīkota zāle. Galvenais inventārs – lielais sacensību paklājs 12×10 m un treniņu paklājs 5×10 m. Trenažieru zāle tajā atrodas atsevišķajā telpā. Tajā ir pieejams svarcēlājiem un cīkstoņiem nepieciešamais inventārs – hanteles, armvrestlinga platforma, ripas, svaru bumbas, u.c. Katru gadu inventārs tiek papildināts. Kultūras namā ir daži novusa galdi kā arī profesionāliem svari cīkstoņiem, kuri ir ārkārtīgi nepieciešami sportistiem, jo tiem ir pastāvīgi jāseko savam svaram. Dažāda veida sīkais inventārs – cīņas lelle, lecamauklas, boksa maiss, boksa cimdi, informatīvie plakāti par cīņas veidiem u.c. tiek nodrošināts.

Andrejs ir republikā viens no vadošiem treneriem – atrodas labāko trijniekā. Vairākus gadus tika saņemti apbalvojumi par dažādiem sasniegumiem. Pie ieejas sporta zālē uz treniņu jau savākušies jaunieši treniņu nodarbībām. Katram pirms ienākšanas tiek nomērīta temperatūra, kā arī tiek veikta roku dezinfekcija. Tiek arī vaicāts par vispārējo veselības stāvokli. Daudzi bērni ierodas maskās, jo tiem nākas doties ar sabiedrisko transportu no tuvākajiem ciemiem. Ar jauniešiem nodarbojas arī jaunais treneris Vladislavs Šmeišs.

Pretī kultūras namam atrodas Lāču pamatskola, kurā arī norisinās treniņi. Sporta zālē jaunieši spēlē regbiju, florbolu un basketbolu. Ir pieejama arī neliela trenažieru zāle, vingrošanas zāle, ģērbtuves, dušas, labierīcības telpas. Sporta zālē tiek rīkotas vismaz trīs republikas nozīmes brīvās cīņas sacensības gadā.

Sventes vidusskolā parasti ar vieglatlētiem nodarbojas nopelniem bagātais Jānis Petrovskis. Tur nodarbojas divas vieglatlētu grupas, kuriem patlaban nākas trenēties attālināti. Tāllēcēji, augstlēcēji un tālmetēji nevar pilnvērtīgi trenēties vienatnē, taču skrējējiem paveras lielākas iespējas darboties ārpus treniņiem – ir vien jāatrod laiks. Pandēmijas laikā jaunieši pārsvarā nodarbojās ar videoapmācību palīdzību, veidoja arī atgriezenisko saiti, nosūtot savu treniņu video. Viss nepieciešamais inventārs vieglatlētiem tiek nodrošināts.

Kalupes pamatskolā ar jaunāko klašu audzēkņiem nodarbojas Sporta skolotājs Vitālijs Aļeksejevs. Šogad pie viņa nodarbojas 14 audzēkņi. Ka atzīst treneris, šis mācību gads ir izaicinājumu pilns. Šogad pārsvarā notiek attālinātā mācīšanās, lielākoties caur Whatsapp lietotni, jo tā pašiem skolēniem ir ērtāk. Jaunākie zēni Latvijas skolēnu spartakiādē Preiļos krosa stafetēs ieņēma 2. vietu republikā, kas nozīmē, ka jaunieši attālinātā nodarbību ceļā bija strādājuši pietiekami daudz. Pie Kalupes pamatskolas atrodas āra trenažieri spēka un kāju vingrinājumiem, presei, dažādiem vecumiem un gaumēm. Šeit pat atrodas vienīgais Daugavpils novadā āra hokeja laukums. Kalupes pamatskolas sporta zāle tika izremontēta dažus gadus atpakaļ.

Špoģu vidusskolā ar jaunatni nodarbojas treneri Inese Ļedovskaja un Dmitrijs Jefimovs. Skolā darbojas divas vieglatlētu grupas. Audzēkņiem ir pieejama liela sporta zāle un manēža. Dmitrijs atzīst, ka īstenojot attālināto apmācību, talkā nāk arī jauniešu vecāki, pakontrolējot tos. Diemžēl rudenī pastāv mazāk iespēju nodarboties ārā, tomēr treneris dod uzdevumus izejot no meteoroloģiskiem apstākļiem – lietus laikā bērniem neliek skriet krosu.

Višķos nesen renovētajā stadionā āra apstākļos vieglatlētiku apgūst Janas Hadakovas audzēkņi. Viņas treniņus apmeklējošie jaunieši pēdējos gados guva ievērojamus panākumus Latvijas un Baltijas sacīkstēs. Te nevar nepieminēt Edvīna Hadakova sasniegto – 2019. gadā viņš tika atzīts par labāko Latvijas vieglatlētu U – 18 grupā. Jana skaidro, ka pieejamais vieglatlētiskais inventārs ir pietiekoši labs. Specializētajā telpā glabājas barjeras, mešanas diski, lodes, šķēpi, mešanas veseris, konusi, pildbumbas, paklāji, u.c. Kā atzīst trenere, būtu nepieciešams iegādāties vairākus elektronikas risinājumus sacensību rīkošanai.

Katra iestāde, kas piedāvā sporta sekcijas, nodrošina epidemioloģisko prasību normas – dezinfekcijas līdzekļus. Sporta nodarbību vietās ir aptieciņas un dažāda veida līdzekļi (ledus, u.c.), kas tiek piegādāti sadarbībā ar medmāsas ieteikumiem. Pie ieejām – norādes par divu metru distances ievērošanu. Sporta inventārs tiek pastāvīgi dezinficēts.

Daugavpils novada Sporta skola pateicas novada domes operatoriem par uzfilmētiem materiāliem un montāžu, kas tika aizsūtīti akreditācijas komisijai. Pateicoties attālinātai akreditācijai tika iegūta iespēja izveidot labu video apskatu par skolu, kur ir redzami gandrīz visi skolas treneri un lielākā daļa treniņu nodarbību vietu.

Ar video var iepazīties Izglītības pārvaldes mājas lapā, sporta skolas sadaļā.

Avots: Daugavpils novada Sporta skola 

Apkopoja: Dainis Bitiņš