Raiņa māja Berķenelē aicina piedalīties ziedošā mākslas plenērā

Jau vairāk nekā 20 gadus Raiņa māja Berķenelē pulcina radošus cilvēkus uz dažādām mākslas akcijām, kuru laikā tapuši visdažādākie mākslas darbi. Daudzi mākslinieku radītie mākslas objekti harmoniski iekļaujas Berķeneles dārza vidē, sasaistot Pliekšānu ģimenes dzīvesstāstu ar mūsdienām.

Turpinot pirms daudziem gadiem aizsāktās tradīcijas, arī šogad Raiņa māja Berķenelē vēlas uzrunāt radošus ļaudis un aicina piedalīties mākslas plenērā “Ziedu svētkiem vieta”, kura laikā šoreiz tiks radīti neparasti mākslas darbi – krāšņas puķu dobes.

““Agra gaita, vēla rieta, ziedu svētkiem vieta” – tās ir rindas no Raiņa poēmas “Ave Sol!”. Tāpēc tā arī nosaucām projektu. Bet pirms 150 gadiem ziedi jau nebija tādi kā tagad. Dārzniecība ļoti attīstās. Raiņa mātei patika dālijas, Raiņa māsai Līzei patika flokšu smarža. Mēs aicinām vairāk papētīt, kādi tad ziedi bija agrākos laikos. Bet, izvērtējot šodienas tirgus daudzveidību, varam puķu dobes padarīt vēl krāšņākas un interesantākas,” saka Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa. Viņa uzsver, ka šoreiz mākslas plenērs līdzināsies vides plenēram dārzniecības jomā.

Smeļoties iedvesmu Raiņa darbos, pirms dažiem gadiem Berķeneles dārzā uzsākta Saules labirinta izveide, aicinot ikvienu iesaistīties šajā pasākumā. Labirinta formā tiek stādīti dažādi košumkrūmi, kuri skatā no augšas atgādina saules formu. Saules labirinta izveide turpinās joprojām, taču šogad radusies iecere ne tikai papildināt jau esošo mākslas objektu, bet, iedvesmojoties no Raiņa daiļrades, izveidot jaunas puķu dobes Berķeneles dārza teritorijā.

Savulaik Pliekšānu ģimenei bija liela saimniecība, viņi rūpējās par sava dārza estētiku, audzējot ne tikai dārzeņus ikdienas maltītei, bet arī ziedus. Īpaši ziedus mīlēja Raiņa vecākā māsa Līze, viņas mīlestība uz ziediem un kopto puķu krāšņums ir ietekmējis arī nākamo dzejnieku. Dažādi ziedi, kas iepazīti jau bērnībā, bieži sastopami Raiņa dzejā.

Lai akcentētu to, ka par dārza labiekārtošanu rūpējās visa Pliekšānu ģimene, piedalīties mākslas plenērā aicināti radoši cilvēki kopā ar savām ģimenēm, jo darba rokas noteikti noderēs.

Projekta dalībnieku uzdevums būs izveidot Berķeneles dārzā puķu dobes kā mākslas objektu, tematiski sasaistot to ar Pliekšānu ģimeni vai Raiņa daiļradi. Var veidot jaunas puķu dobes vai papildināt ar ziedu stādījumiem esošās dobes vai vides objektus.

Savas ieceres plenēra dalībnieki aicināti pārrunāt ar muzeja vadītāju un dārznieku. Stādus dobes ierīkošanai nodrošinās muzejs, kā arī vajadzības gadījumā piedāvās bezmaksas naktsmītnes. Savukārt projekta rezultāti tiks prezentēti jau šoruden dzejas dienu laikā.

“Ir ļoti svarīgi tas, ka cilvēks piesakās, izdomā un piedalās. Kāpēc ģimenes? Ģimenes tāpēc, ka vai nu viens cilvēks var radīt? Ir jābūt kaut kādai foršai ģimeniskai atmosfērai. Un protams, būtu vēlams, lai būtu ģimenes loceklis kāds vīrietis, jo būs jāstrādā ar lāpstu. Mums ir dārznieks, kas pakonsultēs, palīdzēs izvēlēties ziedus, ir piešķirti līdzekļi ziedu stādiem. Bet tomēr ir vajadzīgs fiziskais spēks. Mēs esam gana nosēdējušies telpās, tad, lūk, Raiņa mājas Berķenelē dārzs jūs aicina!”saka Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa.

Pieteikšanās dalībai projektā un sīkāka informācija pa tālruni 29272200! Pieteikumi tiek gaidīti līdz 29. maijam.