Skaļās lasīšanas sacensību nacionālajam finālam izraudzīta Inna Ivanova no Naujenes

Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā jau otro gadu organizē Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības, aicinot piedalīties 5. un 6. klašu skolēnus, kuriem ļoti patīk lasīt.

Ideja par kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau 26 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu. Savukārt Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta pašapziņas celšanai, zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai un grāmatu lasīšanas popularizēšanai vienaudžu vidū. “Tā ir vēl viena ļoti jauka iniciatīva, kā veicināt to, lai vairotu lasošo bērnu un jauniešu pulku Latvijā. Mēs bibliotēkā jūtam, ka šis pulks tā jau ir gana liels, bet lasošo bērnu nekad nevar būt par daudz,” vērtē Latgales Centrālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Gedžūne.

Daugavpils novada finālā piedalījās 15 skolēni, kuri sākotnēji tika izvirzīti pēc skolās un bibliotēkās rīkotās konkursa pirmās kārtas. Novada finālā piedalījās bērni no Špoģu, Sventes un Salienas vidusskolas, Medumu, Naujenes, Silenes un Biķernieku pamatskolas, kā arī novada bērni, kas izglītojas pilsētas skolās – Daugavpils 10. vidusskolas un Daugavpils poļu ģimnāzijas.

Daugavpils novada finālam bērni bija izvēlējušies ļoti dažādas grāmatas – klasiku un mūsdienu autoru darbus, latviešu rakstnieku oriģināldarbus un tulkoto daiļliteratūru.

Sacensību vērtēja žūrija – Latgales Centrālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Gedžūne, Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” direktora un Teātra trupas “Trešais variants” režisore Inta Uškāne, kā arī Kultūras centra “Vārpa” kultūras menedžere un latviešu valodas filoloģe Anita Lipska. Žūrijas uzdevums bija noteikt Daugavpils novada Skaļās lasīšanas čempionu, kurš tiks izvirzīts uz nacionālo finālu Rīgā.

Dalībnieku 3 minūšu lasījumu žūrija vērtēja pēc noteiktiem kritērijiem – prasmi pastāstīt par grāmatas izvēli, skaidru dikciju, piemērotu tempu, dalībnieku spēju emocionāli aizraut klausītāju un fragmenta izvēle.

Sacensību noslēgumā visi dalībnieki saņēma Diplomus par piedalīšanos, savukārt maijā pārstāvēt Daugavpils novada godu nacionālajā finālā tika uzticēts Naujenes pamatskolas 6. klases skolniecei Innai Ivanovai, kura vietējai auditorijai lasīja fragmentu no Vizmas Belševicas autobiogrāfiskās triloģijas “Bille”.

“Man patīk, kad grāmatās ir daudz dialogu, jo tad ir vieglāk lasīt ar izteiksmi. Es izvēlējos šo grāmatu, jo man bija interesanti lasīt par meitenei, kura spēj priecāties par dzīvi, lai gan ģimenē klājas grūti. Bija aizraujoši uzzināt, kāds būs šīs meitenes liktenis. Man šī grāmata iepatikās, tāpēc nolēmu lasīt to arī sacensībās,” grāmatas izvēli skaidro Inna.

Inna stāsta, ka katru mēnesi cenšas izlasīt vismaz vienu grāmatu, tāpēc  ir biežs viesis gan Naujenes pamatskolas bibliotēkā, gan Naujenes tautas bibliotēkā Kraujas ciemā. Šogad viņa pirmo reizi piedalījās arī lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”.

Inga Gedžūne atzīst, ka skaļā lasīšana ir īpaša uzstāšanās forma, kurā bērnam ir jācenšas iejusties arī skatītāju lomā, jo pastāv būtiskas atšķirības starp teksta uztveri ar acīm vai ausīm. Inga neskopojās ar padomiem, kā uzlabot savu uzstāšanos nākamo gadu dalībniekiem: “Katra lasīšanas temps, lasot ar acīm, ir ļoti ātrs. Lasot skaļi, temps kļūst lēnāks, bet vienalga ātrāks nekā to spēj uztvert cilvēks, kuram teksts nav pazīstams un kurš lasīto uztver tikai ar dzirdi. Tāpēc iesaku īpaši piedomāt pie izvēlētā lasīšanas tempa. Tāpat vērts piedomāt par balss skaļumu, lai tā piepildītu visu telpu un skaļi tiktu izrunāti ne tikai akcentētie vārdi un zilbes, bet arī neuzsvērtās zilbes un vārdu galotnes. Tās nav jānorij, bet jānodod tā, lai tās izskanētu līdz pat zāles pēdējai rindai.”  Eksperte uzslavēja visus dalībniekus, kuri nenobijās uzstāties publikas priekšā un spēja pārvarēt uztraukumu.

Jāatzīmē, ka nacionālajā finālā katram reģionālajam uzvarētājam būs jālasa fragments ne tikai no izvēlētās grāmatas, bet arī fragments no citas, iepriekš nezināmas grāmatas, kas viņiem tiks iedota fināla norises rītā. Valsts Lasīšanas čempions saņems ceļojošo trofeju skolai, kā arī uz gadu tiks iecelts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru – iedvesmotāju.  “Es cīnīšos, lai uzvarētu! Manuprāt, tas būs diezgan grūti, jo visi bērni ir ļoti talantīgi, bet ticēsim, ka spēšu konkurēt,” apņēmības pilna ir Inna Ivanova.

FOTOGALERIJA