Skatuves runas konkursā uzstājās 29 daiļrunātāji no 13 novada izglītības iestādēm

Daugavpils novada Kultūras centrā “Vārpa” aizvadīts skatuves runas konkurss, kas kopumā pulcēja 29 audzēkņus no 13 novada izglītības iestādēm. Konkursa dalībnieki izpildīja vienu dzejas un vienu prozas fragmentu. Vienu no konkursam pieteiktajiem darbiem varēja runāt arī dzimtajā valodā. Izvēlēto darbu autoru vidū – Imants Ziedonis, Ojārs Vācietis, Jānis Peters, Māris Čaklais, Rainis, Māra Zālīte, Jānis Jaunsudrabiņš, Pēteris Brūveris un citi.

Konkursa mērķis ir attīstīt un pilnveidot bērnu un jauniešu skatuves runas un uzvedības kultūru. Tāpat skatuves runas konkurss ik gadu sekmē interesi par latviešu literatūras mantojumu un devumu nacionālās kultūras veidošanā, attīsta aktiermeistarību un prasmi noturēt auditorijas uzmanību.

Izmantojot vārda mākslas spēku, skolēnos tiek izkopta viņu emocionālā un radošā pašizpausme. Savukārt pieaicinātās žūrijas uzdevums ir novērtēt dalībnieku skatuves runas iemaņas. Papildus tam, konkursa vērtēšanas kritērijos ietilpst domas atklāsme, kontakts ar klausītāju, skaidra dikcija un artikulācija, repertuāra atbilstība runātāja vecumam un individualitāte.

Skolēnus vērtēja Daugavpils novada kultūras centra direktore, Daugavpils novada amatierteātra “Trešais variants” režisore Inta Uškāne, Daugavpils teātra aktrise Līga Ivanova un Daugavpils Universitātes Latviešu valodas katedras lektore Inguna Teilāne.

Jelizaveta Purpliša no Lāču pamatskolas pēc konkursa pastāstīja, ka repertuāru viņai palīdzējušas izvēlēties latviešu valodas un krievu valodas skolotājas. Viņa jau otro gadu piedalās konkursā un nemaz nebaidās deklamēt dzejoļus publikas priekšā. Viņa stāsta, ka labprāt mācās dzejoļus no galvas un tas nemaz neesot grūti. Savukārt Alisijai Avčiņņikovai, kurai šis jau ir piektais gads skatuves runas dalībnieku pulkā, ļoti patīk uzstāties publikas priekšā. Alisija stāsta, ka viņai katru reizi ir īpašs prieks un gods pārstāvēt dzimto skolu konkursos. Arī viņa stāsta, ka tekstus no galvas var iemācīties ļoti veikli. Alisija skolā vada arī dažādus pasākumus.

Žūrijas pārstāve, aktrise Līga Ivanova atzina, ka ir patīkami pārsteigta par bērnu sniegumu un ir patiess prieks par bērniem, kas lasa. “Mani aizkustināja, cik visi bērni ir fantastiski! Domājoši un grāmatas mīloši. Manuprāt, viņu izvēlētais repertuārs pilnīgi atbilda viņu vecumam. Šos bērnus patiesi vilina runas kultūra. Ceru, ka vārda kultūra nepazudīs, bet atdzims ar jaunu spēku”, tā Līga. Atbildot uz jautājumu, kā pieradināt bērnus lasīt un mācīties dzejoļus, viņa atbildēja, ka tas noteikti ir jādara pēc sirds aicinājuma.

“Ja man būtu tāda iespēja veidot bērnu teātri, es katru no jums gribētu redzēt tajā. Lai runas kultūra jūs virza uz priekšu, jo, kas to lai zina, varbūt pēc pāris gadiem jūs būsiet tie, kas runās dzejoļus un prozu, jo pašlaik šis mākslas veids ir nedaudz noklusis. Agrāk aktieri kāpa uz skatuves, runāja dzeju un viņiem bija daudz skatītāju. Ceru, ka pēc pāris gadiem redzēšu kādu dzejas izrādi vai prozas uzvedumu jūsu izpildījumā”, cerīgi novēlēja Līga.

Lielu pateicību pelnījušas skolotājas par skolēnu sagatavošanu, kā arī skolēnu vecāki, kuri aktīvi līdzdarbojas bērnu atbalstīšanā.

Uz Skatuves runas 2. kārtu izvirzīti Randenes pamatskolas 3. klases skolnieks Pavels Kuzmičs, kas ieguva Augstāko pakāpi un Vaboles vidusskolas 1. klases skolniece Māra Kārkliņa, kurai arīdzan piešķirta Augstākā pakāpe. Tāpat 1. kārtā pasniegti 9 pirmās pakāpes un 16 otrās pakāpes diplomi.