Sports tēlnieces Valentīnas Zeiles mākslas valodā

Tokijas Olimpiskās spēles ir noslēgušās un olimpiskais karogs tika svinīgi nodots nākamajiem vasaras olimpisko spēļu saimniekiem – Parīzei.  Padomju laikos no spēlēm atgriezušos sportistus savās darbnīcās gaidītu mākslinieki, jo Latvijā bija skaista tradīcija ikvienam sporta notikumam veltīt arī mākslas izstādi. Savulaik ar aktīvu Latvijas PSR Valsts fiziskās kultūras un sporta komitejas, Latvijas PSR Kultūras ministrijas un Mākslinieku savienības atbalstu tapušas daudzas, jo daudzas tematiskās izstādes «Sports mākslā».

Sporta tēma nebija sveša arī tēlniecei Valentīnai Zeilei, kura iemūžinājusi sporta notikumus un sportistu sasniegumus medaļās un plaketēs, kā arī veidojusi daudzu sportistu portretus. Valentīnu Zeili aizrāva  iespēja  portretēt psiholoģiski interesantus cilvēkus, ar kuriem ir rasts iekšējs kontakts un nodibināta dziļa saikne. Mākslinieci uzrunāja personības ar raksturīgiem sejas pantiem, iezīmēm auguma siluetā un kustībās. Valentīna Zeile tiecās tvert ne tikai cilvēka ārienes īpatnības, bet galvenokārt atklāt personības iekšējo būtību.

„Katrā modelī ir jāiemīlas. Gala rezultātu es veidoju 1 – 2 stundās. Bet liels darbs ir pirms tam. Dažkārt pat 10 – 15 gadi.”/ Valentīna Zeile

Septiņdesmitajos un astoņdesmito gadu sākumā Valentīna Zeile bija spilgta personība Latvijas PSR tēlotājmākslā. Vecdaugavā bija iekārtota lieliska darbnīca un izstāžu zāle, māksliniece intensīvi strādāja un saņēma valsts pasūtījumus, mākslas darbi tika augstu novērtēti. Daudzveidīga bija viņas mākslinieciskā valoda – stājglezniecība, memoriālā skulptūra, mazo formu plastika, medaļas. Šai rakstā piedāvājam nelielu ieskatu tajā laikā tapušos V.Zeiles mākslas darbos, kuri veltīti tieši sporta tēmai un sporta notikumiem.

MEDAĻAS UN PLAKETES


Šķēpmetējas Ineses Jaunzemes [1932-2011] portrets. 1970. Bronza

1956. gada Vasaras Olimpiskajās spēlēs Inese Jaunzeme izcīnīja zelta medaļu šķēpmešanas sacensībās, kas bija pirmais olimpiskais zelts Latvijas sporta vēsturē. Melburnas olimpiāde bija augstākā virsotne sportistes karjerā. 1960. gada jūlijā, Tartu Inese Jaunzeme sasniedza personisko rekordu — 55,73 metrus, kas tobrīd bija piektais labākais rezultāts pasaulē.


Starptautiskās ugunsdzēsēju sacensības Rīgā. 1978. Bronza

Rīga padomju gados bija kļuvusi par pilsētu, kur regulāri notika liela mēroga ugunsdzēsēju sporta sacensības: 1974. un 1976. gadā tur norisinājās PSRS čempionāts, bet  1978. gadā notika starptautiskās sociālistisko valstu sacensības, ko vienā no medaļām iemūžinājusi arī V. Zeile.


Latvijas PSR Dinamo. 1969. Bronza

1969. qadā Rīgā, “Dinamo” stadionā, norisinājās viens no lielākajiem ugunsdzēsības sporta sarīkojumiem – “Dinamo” republikas padomes meistarsacīkstes.


Latvijas PSR Vieninieku kauss. 1970. Bronza

SKULPTŪRAS


LPSR čempiones, Olimpiskās komandas dalībnieces sporta vingrošanā Tatjanas Ščegoļkovas portrets. 1970. Bronza

Tatjanas Ščegoļkovas karjera PSRS izlasē – 10 gadi kopš 1966. gada. Karjeras kulminācija – Olimpiāde Minhenē. Sportistei vajadzēja uzstāties 1972. gada spēlēs, bet kājas trauma sagrāva visus plānus.  1976. gadā sportiste noslēdza savu karjeru, kļūstot par treneri ASV.


Volejbolistes skulptūra. 1967. Māls

Volejbolistes skulptūra eksponēta Vissavienības mākslas izstādē Lužņiku Mazajā arēnā 1967. gadā. Izstāde bija veltīta jubilejas spartakiādei.


Slidotāja, 1978. Bronza

Viens skulptūras “Slidotāja” eksemplārs atrodas Atēnās, Grieķijā.


Latvijas mākslas vingrotājas Ludmilas Kačkaldas  [1949.- 2010] portrets. 1970. gadi. Māls

1967. gads bija nozīmīgs Latvijas mākslas vingrošanai – Ludmila Kačkalda izcīnīja pasaules zeltu pirmajā pasaules čempionātā grupas vingrojumos Kopenhāgenā PSRS izlases sastāvā vingrojumā ar 12 apļiem. 1969.gadā viņa ieguva pasaules vicečempiones titulu, bet 1973.gadā atkal kļuva par čempioni. Daudzkārtējā „Mis Grācija” Latvijā un PSRS. Vairāku PSRS un starptautisku sacensību galvenā tiesnese. PSRS Nopelniem bagātā sporta meistare.


Peldētājām veltītas skulptūras “Ronis I” un “Ronis II”. 1960.-1970. gadi. Bronza

“Man svarīgi, ka viss ko esmu radījusi un atstājusi aiz sevis, paliekošu vietu atrod dzimtajā Naujenē/ Valentīna Zeile

Šie un citi tēlnieces Valentīnas Zeiles darbi ir apskatāmi Naujenes Novadpētniecības muzejā, kur māksliniecei veltīta mākslas galerija “Latgales parīziete Valentīna Zeile” un izveidots atklātais mākslas priekšmetu krājums.  Būsiet mīļi gaidīti Naujenē, Skolas ielā 1l!

Rakstu sagatavoja:
Muzeja direktore E.Kusiņa – Koļesņika
Izstāžu un ekspozīciju organizatore I. Vaikule
Naujene, 2021