Naujenes Novadpētniecības muzejs

Naujenes Novadpētniecības muzeja piedāvājums:
*
Dabas parka “Daugavas loki” un Daugavas zemūdens pasaules izzināšana ekspozīcijā “SirdsDaugava”;
* Interaktīvā ekspozīcija ar plašu informāciju par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju “Augšdaugava”;
Iepazīšanās ar tēlnieces Valentīnas Zeiles daiļradi ekspozīcijās: “Latgales parīziete Valentīna Zeile”, “Dzimtas mantojums”, “Saruna” (“Veltījums Kristus dzīvei”), “Lidojums” (no 13.05.2017);
* Etnogrāfiskās ekspozīcijas “Turīga zemnieka isaba” un “Skovorda, ližeika, kačerāgs i citi štrumenti” (saistīto ar ēdiena pagatavošanu etnogrāfisko priekšmetu ekspozīcija, no 19.04.2017)
* Daugavpils novada kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas: “Poļu kultūras mantojums Daugavpils novadā”, “Durvis pagātnē: padomju laika šarms”, “Ivanovu dzimtas stāsts”, “Vecticībnieku dzimtu stāsti” (no 28.05.2017)

Ekskursiju piedāvājums:
*
 “Daugavpils novada pērles” – ekskursija  pa Naujenes Novadpētniecības muzeju;
* “Augšdaugavas noslēpumi”- ekskursijas maršruts dabas teritorijas “Augšdaugava” un dabas parka “Daugavas loki” floras un faunas iepazīšanai, maršrutā iekļauts: Naujenes Novadpētniecības muzejs,  Vecpils pilskalns ar Dinaburgas pils maketu un dabas taku, Vasarģelišķu skatu tornis,  Markovas izziņas taka un Slutišķu sādža ar ekspozīciju “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”.
* “Poļu kultūras mantojums Daugavpils novadā” – ekskursijas maršruts poļu kultūras mantojuma iepazīšanai Naujenes pagastā, maršrutā iekļauts: Naujenes Novadpētniecības muzejs, Juzefovas Romas katoļu baznīca un parks;
* “Pusdienās pie turīgajiem vecticībniekiem” – ekskursijas laikā  ir iespēja apmeklēt  Slutišķu sādžas ekspozīciju “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, kuras pagalmā var izbaudīt vecticībnieku kulināro mantojumu, maršrutu iesakām papildināt ar Naujenes Novadpētniecības muzeja apskati;
* “Slutišķu noveles” – ekskursijas maršruts iepazīstina ar Slutišķu sādžas pamatvērtībām –  saglabājušos sādžas apbūvi un vecticībnieku kultūras mantojumu. Ekskursijas laikā ir iespēja apskatīt Markovas kapsētas vietu, Slutišķu viduslaiku kapsētas un apmetnes vietu, ekspozīciju “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, kurā apskatāmi “Slutišķu vecticībnieku dzīvojamā māja” un “Zirgvilkmes instrumenti Daugavpils novadā”;
* “Livonijas ordeņa Dinaburgas mūra pils” – ekskursijas maršruts iepazīstina ar Daugavpils pilsētas dibināšanas vietu – Vecpils pilskalnu, gida pavadībā ir iespējams izstaigāt dabas taku, kas izved pie miniatūrā pils maketa un pils drupām , kā arī, pēc ekskursijas programmas, atpūsties “Bruņinieku laukumā” – labiekārtotajā atpūtas vietā Daugavas upes krastā;
* “Ciemos pie viesmīlīgajiem latgaliešiem: Senā misas pagatavošanas darbnīca”; Izmantojot koka traukus un seno recepti, top bezalkoholiskais misas dzēriens, kas ir veselīgs un slāpes veldzējošs. Ir pieejami divi varianti: 50 min. gara ekskursija un pilnas dienas meistardarbnīca.
50 min. gara ekskursija dod priekšstatu par misas dzēriena sastāvu, ļauj pašiem pielikt roku iejavošanā, salmu filtra veidošanā un misas tecināšanā. Ekskursiju papildina meistara stāstījums par tradīcijām un paražām, kas tika ievērotas tecinot misu un vēlāk brūvējot alu.
Pilnas dienas meistardarbnīca  ir  iespēja izzināt seno misas pagatavošanas procesu no pašiem pamatiem, pašiem pielikt roku visos tā tapšanas posmos, kā arī padziļinātāk uzzināt, kā no misas top alus. Nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās!

Radošās darbnīcas:
* Māla darbnīca (no 4 gadu vecuma) – sava pirmā mākslas darba – māla laimes pogas, ziedu, figūriņu un dažādu suvenīru veidošana sīkplastikas tehnikā, tiek piedāvātas arī dažādas tematiskas svētku darbnīcas, piemēram: Lieldienu un Ziemassvētku rotājumu māla darbnīca.
* Stikla apgleznošanas darbnīca (no 6 gadu vecuma) – krāšņi ziedu motīvi, mīļu dzīvnieciņu attēli, oriģinālas un atraktīvas krāsu un formu spēles, kas pat visvienkāršāko vāzi, glāzi vai krūzīti pārvērtīs brīnišķīgā mākslas darbā, ko varēs izmantot kā vāzes, svečturus utt.
* Apaļo lupatu tepiķīšu tamborēšana (no 7 gadu vecuma) – viens no senajām amatu prasmēm. No krāsainām auduma strēmelēm varēs veidot košu krūzītes vai katliņa paliktni, ērtu paklājiņu.
* Zāļu tēju darbnīca  (no 7 gadu vecuma)  visi interesenti ir aicināti iepazīt un izbaudīt plašo zāļu tēju valstību, interaktīvā veidā apgūt patvāra iekurināšanas prasmes, pagatavot zāļu tēju, uzzināt tās dziednieciskās īpašības un baudīt veselīgu, spēcinošu, veldzējošu dzērienu – dabas parkā “Daugavas loki” savākto zāļu tēju.

-Radošajām darbnīcām nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās!

Muzejpedagoģiskās nodarbībās:
* Latgales parīziete Valentīna Zeile”. Muzejpedagoģiskā nodarbība iepazīstina ar Naujenes Novadpētniecības muzeja mākslas galeriju „Latgales parīziete Valentīna Zeile” un izstādi „Dzimtas mantojums”, Latvijas tēlniecības spožo meistari Valentīnu Zeili. Pēc iepazīšanās ar videodemonstrējumu, kā V. Zeile veido skulptūras, katrs varēs iepazīt savas veidošanas spējas, sajust māla dziedinošo spēku un veidot māla figūriņas.
* “Pankūku darbnīca”. Muzejpedagoģiskā nodarbība norisinās etnogrāfijas ekspozīcijā „Skovorda, ļižeika, kačerāgs i citi štrumenti”. Šeit varēsiet iepazīt seno latgaļu ēdienu gatavošanas tradīcijas, sadzīvē izmantotos traukus un priekšmetus, pagatavot mīklu, cept pankūkas uz lauku krāsns un izgaršot Latgales viesmīlību.
* “Likteņzīmju darbnīca” – latviešu rakstu zīmju: Jumja,  Māras krusta un Saules zīmes nozīmes iepazīšana, iespēja izveidot savu spēka zīmi.

-Nodarbībām ir nepieciešama iepriekšējā pieteikšanās!

INTERESANTI:

* Latvijas simtgadi sagaidot, muzejs piedāvā lekciju ciklu “Daugavpils novads Latvijas simtgadē: likteņskaitļi”.
Lekcijās stāstīs par vēsturē nozīmīgiem notikumiem, kā tie atbalsojās Daugavpils novada politiskajā, kultūras, ekonomiskajā dzīvē. Ar lekciju cikla saturu var iepazīties šeit: Lekciju cikls Naujenes Novadpētniecības muzejā 2017.g

* 2017. gads ir tēlnieces Valentīnas Zeiles jubilejas gads
Uzmanības centrā 2017. gada garumā būs izcilās novadnieces Valentīnas Zeiles radošā dzīves gājuma atspoguļojums, jo tēlniecei apritēs 80 gadi. Gada laikā apmeklētājiem tiks piedāvāti dažādi pasākumi, lai tuvāk iepazītu daudzšķautņaino un unikālo personību. Jebkuram interesentam ir iespēja iepazīt mākslinieces devumu un ieguldījumu Latvijas un Francijas mākslas attīstībā.

* Muzejs aicina piedalīties Ginesa rekorda veidošanā – Lielā Augšdaugavas musturdeķa darināšanā.
Musturdeķa veidošanas mērķis ir vairāku gadu garumā izveidot lielāko musturdeķi Latvijā, kuru varētu nostiept no viena Daugavas krasta līdz otram, iesaistot šī deķa veidošanā pēc iespējas vairāk cilvēku un iekļūstot Ginesa rekordu grāmatā. Lai iesaistītos akcijā nepieciešams jebkurā tehnikā un krāsā noadīt, noaust vai notamborēt 10 x 10 cm vai 20 x 20 cm lielu rokdarba fragmentu-(s) (kvadrātu). Pašlaik akcijā iesaistījušies vairāk nekā 5000 cilvēki un ir noadīti 300 metri.

Darba laiks:

            oktobris – aprīlis           maijs – septembris
Pirmdiena8:00 – 17:00Pirmdiena8:00 – 17:00
Otrdiena8:00 – 17:00Otrdiena8:00 – 17:00
Trešdiena8:00 – 17:00Trešdiena8:00 – 17:00
Ceturtdiena8:00 – 17:00Ceturtdiena8:00 – 17:00
Piektdiena8:00 – 17:00Piektdiena8:00 – 17:00
SestdienaslēgtsSestdiena10:00 – 17:00
SvētdienaslēgtsSvētdienaslēgts

Cenas: 

Ieejas maksa:
1.50 € – pieaugušajiem
1.00 € – mācību iestāžu audzēkņiem, senioriem
4.00 € – ģimenes biļete (maksimāli 2 pieaugušie  un bērni līdz 18 gadiem)

Muzeja stundu un radošo darbnīcu vadīšana:
1.50 € -pieaugušajiem
1.00 € – mācību iestāžu audzēkņiem, senioriem

Gida pakalpojumi:
4.50 € – grupai līdz 10 cilvēkiem
7.00 € – grupai no 11 līdz 35 cilvēkiem
7.00 € – tematiska ekskursija ārpus muzeja par 1 objektu/maršrutu

Kontakti: +371 654 71321, +371 26532508
naujenesmuzejs@inbox.lv, www.naujenesmuzejs.lv
Adrese:  Skolas 1, Naujene, Naujenes pagasts, Daugavpils novads