Vaboles pagasts ietērpās svētku rotā

Gaidot Ziemassvētkus, Daugavpils novada Vaboles pagasts tradicionāli ietērpjas īpašā svētku rotā – gan pašvaldības ēkas, gan iedzīvotāju nami iemirdzas krāsainās virteņu gaismiņās, namu pagalmus rotā izgaismotas dekorācijas. Šāda tradīcija aizsākusies 1999. gadā, kad pagastā tika pirmo reizi izsludināts svētku noformējuma konkurss. Ar nelieliem pārtraukumiem šis konkurss notiek jau teju 20 gadus, mudinot iedzīvotājus piedomāt par svētku rotu savai mājvietai.

Lai arī šoreiz ziema atnākusi bez sniega, tas nav mazinājis svētku noskaņu. Vaboles pagasta pārvaldes vadītāja Aina Pabērza sākumā gan bijusi nobažījusies, ka sniega un sala trūkums, drūmais laiks un lietus neiedvesmos iedzīvotājus rotāties svētkiem, taču bažas bijušas veltīgas. Par spīti dabas untumiem, pagastā tomēr valdīja īsts Ziemassvētku noskaņojums. Ēkas pagasta centrā, kā arī tuvākos un tālākos nostūros iemirdzējās košās gaismiņu virtenēs. Konkursā šoreiz piedalījās 46 māju saimnieki, pie kuriem ciemos īsi pirms svētkiem devās konkursa vērtēšanas komisija, lai aplūkotu viņu veikumu.

Vēlā vakara stundā krāsainās virtenes iemirdzas viskošāk, tās rotā gan ēkas, gan kokus un krūmus. No virtenēm dažviet izveidots arī jaunais gada skaitlis, kas labi pārskatāms jau lielā gabalā. Sagaidot Žurkas gadu, daudzās sētās tapušas šī dzīvnieciņa figūras, darinātas no visdažādākajiem materiāliem un gaismiņām. Var redzēt, ka daudzi iedzīvotāji ieguldījuši pamatīgu darbu un arī līdzekļus, lai priecētu ne tikai sevi, bet arī kaimiņus un garāmbraucējus.

Patīkami pārsteidza Lielo Kļocku ciema iedzīvotāji, kuri ne tikai bija sarūpējuši krāšņus rotājumus savās sētās, bet Ziemassvētkus sagaidīja patriotiskā noskaņā, izkarot visas ielas garumā valsts karogus.

Pagasta vadītāja Aina Pabērza uzsver, ka šogad vērtēšanas komisija devās izbraukumā agrāk nekā citiem gadiem, proti, pāris dienas pirms Ziemassvētkiem. Nav noslēpums, ka egles nešana mājās un mājas rotāšana bieži vien tiek atlikta uz pēdējo brīdi, tāpēc kāds varbūt arī nebija paguvis sagatavoties konkursam. Daži iepriekšējo gadu konkursa balvu ieguvēji savas mājas izrotājuši tikai pēc svētkiem, tāpēc šoreiz palikuši bez balvām. Taču priecējot tas, ka šoreiz konkursā iesaistījušies jauni dalībnieki, turklāt daži no viņiem pat ieguvuši godalgotas vietas.

11. janvārī tika paziņoti konkursa “Ziemassvētku rota” rezultāti un sumināti māju saimnieki. Aina Pabērza uzsver, ka šogad bija daudz skaistu rotājumu, tāpēc piešķirtas vairākas otrās un trešās vietas.

Īpaši košas šogad izrotātas daudzdzīvokļu mājas Parka ielā, šajā kategorijā piešķirtas divas trešās vietas, viena otrā un viena pirmā vieta, ko ieguva mājas Parka ielā 3 trešās kāpņutelpas iedzīvotāji.

Privātmāju kategorijā balvu par trešo vietu saņēma piecas ģimenes –Gladiševu, Ignatānu, Rušenieku, Kosolapovu un Bruņenieku ģimene. Otro vietu ieguva Bolužu ģimene, Žuku ģimene un Regīna Orbidāne, savukārt pirmo vietu šogad ieguva Lubgānu ģimene.

Visi konkursa dalībnieki saņēma pateicības un nelielas piemiņas veltes. Pasākuma dalībniekiem nelielu koncertu sniedza Vaboles pagasta jauniešu deju kolektīvs “Aisma”.

Visdrīzāk tradīcija rīkot konkursu tiks turpināta, jo iedzīvotājiem tas esot vajadzīgs. Apbraukājot mājas, daudzi saimnieki atzinuši, ka cenšas ne tik daudz konkursa, cik sevis dēļ, lai radītu svētku noskaņojumu. Taču Aina Pabērza novērojusi, ka konkurss mudina veidot daudz krāšņākus un bagātīgākus rotājumus, kas rada svētku noskaņojumu gan pašiem māju saimniekiem, gan viņu kaimiņiem un viesiem.

Autore: Inese Minova