Veciem traukiem dota vēl viena iespēja

Skrindu dzimtas muzeja Kulinārā mantojuma telpā izveidota jauna izstāde “Virtuves trauki no Latgales saimnieču bufetēm”. Te var aplūkot traukus un ēdienu gatavošanas piederumus, ko savulaik izmantojušas Latgales saimnieces.

Skrindu dzimtas muzeja direktore Anna Lazdāne stāsta, ka izstāde veidojusies īpaši neplānoti. Gadu gaitā vietējie iedzīvotāji ir dāvājuši muzejam dažādus traukus. Lai arī muzeja krājumam tie nav noderīgi, aiz cieņas pret cilvēkiem dāvājums ticis pieņemts un krājies kastēs. Taču Anna pārliecināta, ka nekas nenotiek nejauši. “Vēl pirms tika izveidota Kulinārā mantojuma telpa, cilvēki nesa mums šos traukus. Dieviņš jau tiem cilvēkiem sūtīja impulsu, lai nes uz muzeju traukus.” Pērn muzejs devās ekspedīcijās uz Kalupi un Līksnu, aptaujāja vietējos iedzīvotājus, jo bija sakusi veidoties nopietna kolekcija. Cilvēki labprāt atdeva traukus, kas gadiem bez vajadzības bija stāvējusi dziļi plauktos. “Tagad pašiem prieks un gribas meklēt arvien vairāk un vairāk,” teic A. Lazdāne.

Daudzi trauki, ko senāk servēja galdā dažādos svētkos, kāzās un bērēs, mūsdienās vairs netiek izmantoti, bet vietā nākuši mūsdienīgi trauki. Īpaši eksponāti izstādē ir īpašās čuguna formas, kurās kāzu saimnieces senāk cepa lielās kūkas zaķa vai aitiņas veidolā. Šādas kūkas agrāk bija viens no galvenajiem galda rotājumiem, greznots ar baltu glazūru, bet mūsdienās vairs netiek gatavotas. “Cik atceros no bērnības, neviens kāzu galds nebija iedomājams bez  šīs lielās skaistās formas. To grieza, dalīja un ēda,” atmin muzeja direktore. Arī pašas čuguna formas, kurās tika cepts gardums, ir liels retums, taču Annai paveicies atrast kādas saimnieces meitu, kura bija saglabājusi savas mammas virtuves piederumus.

Izstādē ir aplūkojami dažādi trauki – zupas terīnes, šķīvji, tējas servīzes, glāzes, galda piederumi, arī lielās krūkas, sauktas Latgalē par išbuoniem.

Traukus muzejam dāvināja Antoņina Geriņa, Ina Morkāne, Silvija Voiņa, Elvīra Vorošena, Renāte Litiņa, Ženija Boitmane. Tā pakāpeniski tiks papildināta visa nākošā gada garumā. Muzejs labprāt gaidīs no novada iedzīvotājiem dāvinājumus un liks tos goda vietā.

Teksts, foto: Inese Minova