Vecsalienas pils iemūžināta mākslas darbos

Šogad Vecsalienas (Červonkas) pils svin 150 gadu jubileju, kam par godu 17. jūlijā notika mākslas plenērs, pulcinot māksliniekus no Daugavpils, Līvāniem un Rīgas, kuri savos darbos iemūžināja pili un tās apkaimi.

Pasākuma koordinatore, Salienas pagasta kultūras nama vadītāja Jeļena Ondzule pastāstīja, ka plenērā piedalījās 13 mākslinieki, galvenokārt sava aroda profesionāļi. Plenēra dalībniekiem sākumā tika organizēta neliela ekskursija, ļaujot iepazīt pils arhitektūru, vēsturi un tās gleznaino apkārtni, radot iedvesmu darbam plenērā.

Dienas gaitā katrs plenēra dalībnieks radīja vienu gleznu sev tīkamā tehnikā – eļļa, akrils, grafika un vaska krītiņi. Jeļena atzīst, ka ikviens darbs ir interesants, paužot mākslinieka īpašo redzējumu un atklājot Vecsalienas pili no dažādiem rakursiem. Vairāki mākslinieki savus darbus ir uzdāvinājuši pilij.
Paralēli norisinājās arī meistarklase ikvienam, kas vēlējās izmēģināt sevi mākslinieka lomā. Tās dalībniekiem bija dots uzdevums uzgleznot pils naksnīgo ainavu.

22. jūlijā Vecsalienas muižas pilskunga ēkā tika atklāta plenēra mākslas darbu izstāde, kurā var aplūkot visus plenēra laikā tapušos darbus, to autori ir Mihailas Kuļgajevs (Līvani), Svetlana Kuļgajeva (Līvani), Maksims Kuļgajevs (Daugavpils), Jūlija Kuļģajeva (Daugavpils), Anastasija Kuļgajeva (Daugavpils), Ināra Petruseviča (Daugavpils), Natālija Marinoha (Daugavpils), Olga Fišere (Daugavpils), Lelde Kundziņa (Daugavpils), Elīne Buka (Rīga), Larisa Jefimova (Daugavpils), Jeļena Požarska (Saliena) un Jelena Ondzule (Daugavpils).
Izstādē var aplūkot arī meistarklasē radītās pils nakts ainavas.

Pasākuma laikā tika sumināti arī Vecsalienas pils jubilejai veltītā bērnu un jauniešu zīmējumu konkursa  „Vecsalienas muižas skaistums” dalībnieki Vasilisa Aļošina, Andris Požarskis, Ksenija Ondzule, Rolands Mačanovskis, Darija Požarska un Evelīna Kursīte, kuri zīmēja viņuprāt skaistāko „kadru” muižas pilī vai pils parkā.

Izstādes atklāšanā klātesošos sveica Tabores pagasta deju klubs Jeļenas un Vjačeslava Pasternaku vadībā, savukārt jauniešu deju biedrība “SOULDANCE” klātesošajiem novadīja meistarklasi „Vēsturisko Deju pirmie soļi”, bet Latgales dizaina biedrība aicināja piedalīties suvenīru – magnētu veidošanas darbnīcā.

Plenēra un konkursa darbus būs iespējams apskatīt līdz 30. augustam Vecsalienas muižas pilī.

Jeļena Ondzule domā, ka šāds plenērs varētu kļūt par jauku tradīciju un notikt katru vasaru vairāku dienu garumā, jo novadā ir ļoti daudz arī citu skaistu vietu, ko mākslinieki varētu iemūžināt savos darbos.

Teksts: Inese Minova
Foto: Guntis Kaminskis, Jeļena Ondzule