Višķos notiks piemiņas brīdis, veltīts holokausta upuriem

7. augustā plkst. 15.00 Višķu ciemā pie bijušās ebreju sinagogas pamatiem notiks piemiņas pasākums “Izraēla Višķu sinagogas vietā”, kura laikā notiks tiešsaiste ar Vāciju un Izraēlu, lai vienotos kopīgā aizlūgumā par ebrejiem, kas cietuši no holokausta. Pasākumā viesosies arī pārstāvji no Vācijas pilsētas Osnabrikas – biedrības “Trīs pakāpieni” vadītājs Aloīzs Logerings, vietējās ebreju kopienas pārstāvis Baruhs Čauskins un citi viesi.

Višķu pagastam ar Osnabrikas pašvaldību ir izveidojusies cieša sadarbība. Pirms diviem gadiem Vācijas delegācija viesojās Daugavpils novadā, lai pārrunātu ideju izveidot Višķu pagastā memoriālu ebrejiem, kas dzīvojuši Višķos un gājuši bojā holokaustā. Ieceres iniciators ir Baruks Čauskins, kura dzimtas saknes ir meklējamas Višķos. Projekta īstenošanas nolūkā Vācijā tika izveidota biedrība “Drei Stufen”–“Trīs pakāpieni”.

Memoriālu plānots izveidot bijušās Višķu sinagogas teritorijā, kurā ir saglabājušās vēsturiskas trīs kāpnes no agrākās celtnes. Jau ir izveidots memoriāla tehniskais projekts un izdots buklets par šo ieceri. Projekts paredz restaurēt pakāpienus, labiekārtot apkārtējo teritoriju un izveidot vairākas plāksnes, kurās tiks iegravēti Višķu iedzīvotāju vārdi, kuri cietuši holokaustā. Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms atzīst, ka šī iecere ir aktuāla joprojām.

Jāpiemin, ka ebreji Višķu apkaimē sāka apmesties 18. gadsimta beigās. Sākoties I pasaules karam, daudzi aizbrauca uz Krieviju, citiem pēc tam izdevās emigrēt uz ASV un Izraēlu. Taču daļa atgriezās Višķos. 1921. gadā Višķos atvēra četru klašu ebreju skolu, kurā mācības notika idišā. 20. gadsimta 30. gados Višķos ebreji veidoja 56% (423 cilvēki) no kopējā iedzīvotāju skaita. 1935. gadā 50 no Višķu 58 amatniecības un tirdzniecības uzņēmumiem piederēja ebrejiem. Vairums Višķu ebreju kļuva par holokausta upuriem, citus dzīves ceļi aizveduši tālu prom no dzimtās vietas. Par to, ka Višķi kādreiz bijuši ebreju miestiņš, mūsdienās liecina tikai dažas ēkas vai to pamati. Viena no šādām liecībām – nodegušās sinagogas pamati ar trim pakāpieniem.

Vācijas delegācijai pirms diviem gadiem viesojoties Daugavpils novadā, radās idejas arī citiem kopīgiem sadarbības projektiem. Rezultātā pērn vasarā divi novada jaunieši piedalījās starptautiskajā nometnē Vācijā, kas veica arheoloģiskos izrakumus Augustšahtā, bet uz Osnabriku devās Daugavpils novada delegācija ar mērķi pārrunāt jau minētā memoriāla projekta turpmāko virzību.

Šoreiz vizītes laikā Vācijas pārstāvji iecerējuši doties ekskursijā pa Rīgu, lai iepazītu Latvijas ebreju vēsturi, apmeklēt Naujenes novadpētniecības muzeju un holokausta upuru piemiņas vietas Daugavpilī.