Ziņojot par atrastu beigtu meža cūku, varēs saņemt samaksu

Lai  samazinātu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību  dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš atradis beigtu meža cūku, ziņot par to pašvaldībai vai dienestam, saņemot 23 eiro.

No 1. jūlija persona, kas būs sniegusi informāciju un uzrādījusi precīzu beigtās meža cūkas atrašanās vietu, varēs saņemt samaksu, kas tiks veikta ar pārskaitījumu nākamā mēneša laikā.

Samaksa par beigtas meža cūkas uzrādīšanu ir 30 eiro, no kuriem tiks ieturēts 23 % iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tādējādi summa, kas nonāks personas kontā būs 23 eiro un 10 centi.
Šīs izmaksas tiks segtas no ĀCM apkarošanas programmas, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija.

Par beigtu meža cūku var ziņot attiecīgās teritorijas pašvaldībai vai PVD teritoriālajai struktūrvienībai, kuras teritorijā meža cūka atrasta. Informācija par PVD teritoriālo struktūrvienību uzraudzības teritorijām un kontakti ir pieejami PVD mājaslapā www.pvd.gov.lv.

Lai arī ĀCM vīruss nav bīstams cilvēkiem, lai novērstu slimības izplatīšanos, aicinām ievērot piesardzības pasākumus un neaiztikt atrastos meža cūku līķus, kā arī, atgriežoties mājās, nomazgāt apavus.

PVD no meža cūkas līķa paņems paraugu laboratoriskai izmeklēšanai uz ĀCM un, sadarbībā ar pašvaldību, organizēs meža cūkas līķa savākšanu un iznīcināšanu.

Meža cūku līķos ilgstoši saglabājas inficēt spējīgs ĀCM vīruss, tāpēc līķi kalpo par slimības rezervuāru dabā.
Viens no efektīviem pasākumiem, kā atveseļot meža cūku populāciju, ir aktīva līķu meklēšana un iznīcināšana. Papildus tam medniekiem ir jāturpina aktīvi medīt meža cūkas, lai nepieļautu populācijas pieaugumu.

Šogad ĀCM ir konstatēts 150 meža cūkām. Pagājušajā gadā ap šo laiku Āfrikas cūku mēris bija konstatēts 189 meža cūkām.

Avots: Pārtikas un veterinārais dienests