Novada dienas 2014

VIDEO

FOTOGALERIJA 1

FOTOGALERIJA 2

FOTOGALERIJA 3

20.septembrī ar vērienīgu gadatirgu noslēdzās Daugavpils novada dienas, kuru ietvaros, pateicoties Latgales plānošanas reģiona atbalstam, norisinājās arī otrais Latgales amatnieku festivāls, pulcēdams amatu meistarus un mājražotājus no vairākiem Latvijas tematiskajiem ciemiem. Tā Latgales amatnieki un mājražotāji prezentēja un pārdeva maizi, gaļu, sieru, izstrādājumus no koka, tekstila, keramikas, adījumus, kūpinājumus, mājas vīnu, marmelādi, dabīgās sulas, grāmatas, suvenīrus, tējas un pinumus.

Novada dienu gadatirgus tika atklāts ar priekšsēdētājas Janīnas Jalinskas uzrunu, klātesot sadarbības pašvaldību pārstāvjiem no Polijas un Baltkrievijas, kā arī LR Aizsardzības ministram Raimondam Vējonim.

Janīna Jalinska: „Šis gads nebija no labākajiem, jo bija gan lietavas, gan sausums. Bet mūsu cilvēki ir pacietīgi un ir izaudzējuši labu ražu. Liels paldies mūsu uzņēmējiem, kas arī šurp atbraukuši ar savu produkciju. Vēlos pateikt paldies mūsu pagastu pārvaldēm, kas ir sarūpējuši ēdienus Lauku gardumu ielai, piedalījušies koncertā, atveduši uz gadatirgu savus iedzīvotājus, lai kuplinātu šos svētkus. Paldies visiem par svētku organizēšanu.”.

Svētku lielkoncertu iesāka četru pagastu radošie kolektīvi un dalībnieki no lielās Daugavpils novada pagastu saimes, kas šogad tika īpaši cildināti – tie ir Demene, Kalkūne, Medumi un Svente. Šiem pagastiem šogad tika veltīta arī fotogrāfiju izstāde, caur kuru novada dienu apmeklētāji varēja ielūkoties šo četru pagastu tuvplānos.

Vietējie Daugavpils novada ražotāji, kā arī tirgotāji un amatu meistari no citiem Latvijas novadiem pārsteidza apmeklētājus ar daudzveidīgo produkciju – sieru, medu, maizi, dārzeņiem, vīnu, dekoratīviem stādiem, augļiem un ogām, rokdarbiem, rotām un izstrādājumiem no koka, māla, dažāda veida un formas pinumiem, ārstnieciskajām tējām, izstrādājumiem no kokvilnas un lina. Ikvienam apmeklētājam bija iespēja piedalīties radošajās darbnīcās, iesaistīties dažādās sporta aktivitātēs, apskatīt Džeinas Saulītes fotogrāfiju izstādi „Viensētu koka arhitektūras savdabība Dienvidlatgales ainavā”, kā arī nogaršot Lauku gardumu ielas ēdienus.

Lauku gardumu ielā čaklās saimnieces cienāja ar sautētiem kāpostiem, sēņu zupu, kartupeļu pankūkām ar sēņu uzlējumu, plātsmaizēm, ozolzīļu kafiju, Raganas zupiņu, miežu putru ar speķi, skābo kāpostu zupu, pīrādziņiem, vafelēm, zivju zupu, guļbešniekiem un pildītām kartupeļu pankūkām. Savukārt, šefpavāri un pagastu pārstāvji šo dažādo gardumu degustētājiem un izgaršotājiem savus ēdienus pasniedza kreatīvi un ar izdomu, dekorējot galdus un arī paši sevi atbilstoši gadatirgus stilam un tematikai.

Novada iedzīvotājus svētkos ar daudzveidīgo produkciju iepazīstināja arī viens no lielākās pārtikas izstādes Latvijā Riga Food 2014 dalībniekiem – Sventes pagasta SIA „Eko paipalas”. Ikviens apmeklētājs varēja aplūkot, nodegustēt un arī iegādāties SIA „Eko paipalas” produkciju – ceptas, konservētas paipalas un paipalu olas. Īpašu interesi izpelnījās inovatīvs produkts – marinētas olas, sojas, ķiploku, bietīšu un citās mērcēs, kuru degustēšana izvērtās savā ziņā par rituālu.

Kā katru gadu, arī šogad, ar savos dārziņos izaudzēto produkciju tirdziņā piedalījās Daugavpils novada mazpulcēni no Kalupes, Špoģiem, Naujenes un Salienas.

Ar īpašu interesi klātesošie apmeklēja novada pašvaldības tūrisma aģentūras „TAKA” informatīvo telti, līdzi paņemot bez maskas piedāvātos bukletus un informācijas lapas par apmeklētākajiem novada tūrisma, kultūras un dabas objektiem. Savukārt tie, kas laicīgi pieteicās, varēja piedalīties arī „TAKAS” organizētajās divu stundu ekskursijās uz Kalkūni – Demeni un Medumiem – Sventi. Novada un pilsētas iedzīvotāji jau tagad var pieteikt savu dalību kādā no ekskursijām pa Daugavpils novadu. Pirmā ekskursija uz Berķeneli un Sventi – jau 28.septembrī. Informāciju par ekskursiju, dalības maksu un pieteikšanās kārtību lūgums skatīt pašvaldības mājas lapā www.dnd.lv vai zvanot uz aģentūru „TAKA” pa tālr. 65476748, 26467137. Vietu skaits ierobežots.

Ar dziesmām un dejām gadatirgu ieskandināja Šarkovščinas rajona Kultūras centra estrādes dziesmu paraugkolektīvs “MAZĀ FEJA” un vokālā grupa “REZONANSE”, folkgrupa “MĀSAS DIMANTAS”, Daugavpils Baltkrievu kultūras centra un kultūrizglītības biedrības “Uzdim” deju ansamblis “ĻENOK” un vokālais ansamblis “KUPAĻINKA”, kā arī Lomžas (Polija) rajona kapela „KURPJOVSKA” un Viļānu kultūras nama lauku kapela „BUMBURNEICYS”.

Lomžas rajona starosta Lehs Zablovskis, kas ar delegāciju Daugavpils novadā viesojās 3 dienas, atzinīgi novērtēja abu pušu sadarbības priekšrocības. Sadarbību, kas ar Daugavpils novadu notiek jau 10 gadu garumā, Lomžas rajona pārstāvji novērtē kā ļoti produktīvu, jo notiek un turpinās sadarbība tādās jomās kā kultūra, izglītība, tūrisms un ekonomika. Lehs Zablovskis atzina, ka viņam ir patīkami vērot arī bērnu kolektīvu uzstāšanos, jo bērni ir mūsu nākotne. Nākošā gada pavasarī Daugavpils novada kolektīvi ar kultūras programmu ir aicināti apmeklēt arī Lomžas rajonu.

Novada dienu ietvaros notika arī sacensības vairākās sporta disciplīnas – strītbolā, klints kāpšanā, riņķu uzmešanā un svarbumbu celšanā. Katrā no disciplīnām tika nosaukti veiksmīgākie dalībnieki, kuriem piešķirti diplomi.

Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska ikvienam Daugavpils novada tirgotājam pasniedza Pateicības rakstu par ikdienas darbu, atbalstu un piedalīšanos Novada dienu norisēs. Bez sirsnīga „paldies” nepalika arī Novada mazpulcēni, lauku attīstības konsultanti un pagastu pārvaldes, kas papildināja gadatirgu ar savām gardajām ēdienu virtuvēm.

Svētku izskaņā pateicības uzrunu teica novada pašvaldības izpilddirektore Vanda Kezika. Vanda Kezika: „Šogad mums bija ļoti interesantas novada dienas. Katrā pagastā notika interesanti pasākumi. Šodien jums visiem bija iespēja aizbraukt ekskursijā uz mūsu četriem pagastiem – paskatīties, kā dzīvo lauki, kas jauns laukos, un pilsētniekiem, es domāju, tas bija interesanti. Es šodien esmu ļoti pateicīga visiem skatītājiem, kas tik kuplā šeit sanākuši. Visiem ražotājiem par viņu saražoto produkciju, ko šodien viņi varēja skaisti prezentēt un pārdot. Paldies amatniekiem un mazpulkiem, arī māksliniekiem. Šodien īpaši esmu pateicīga mūsu sadarbības partneriem – Lomžas rajona delegācijai (Polija), kas atveda sev līdzi kapelu, mūsu jaunajiem sadarbības partneriem no Šarkovščinas rajona (Baltkrievija), kas atbrauca pie mums ar diviem kolektīviem, kas šodien dejoja un dziedāja mums par prieku. Es pateicos arī Dievam par skaisto un saulaino laiku. Novēlu, lai katram šis rudens ir ražīgs. Savukārt mēs gatavosimies mūsu nākamā gada lielākajiem pasākumiem – festivālam „Augšdaugava” un Daugavpils novada dienām 2015. Paldies jums visiem par uzticību Daugavpils novadam.”.

Teksts: Olga Smane, foto – Irina Jegorova.