Novada monētas

  

Daugavpils novads – kur saule rotājas Latvijas dienvidos un Daugava pierimst savā tecējumā, iezīmējot ornamentāli gleznainos lokus, aicina nesteidzoties izzināt neparastas un vēl neatklātas Dienvidlatgales dabas un kultūras vērtības.
Raiņa māja Berķenelē veidota kā piemiņas vieta izcilajam latviešu dzejniekam, tulkotājam, drāmas meistaram, politiskajam un sabiedriskajam darbiniekam Rainim (1865 – 1929). No 1872. līdz 1881.gadam Berķeneles pusmuižu nomāja dzejnieka vecāki Krišjānis un Dārta Pliekšāni. Tur pagājuši Raiņa bērnība un skolas gadi. Šeit krātās atmiņas atspoguļotas romāna dzejoļos “Dagdas piecas skiču burtnīcas” nodaļā “Vienīgā aina”. Poētiskā darba iecere radusies emigrācijā Šveicē, kad Rainis domās bieži ceļojis uz savu saulaino bērnības zemi. Dzejnieka “vienīgā aina” – Berķenele ar vēstures, dabas un dzejas simboliem piepildīto telpu ir nozīmīgākā Daugavpils novada kultūras mantojuma vērtība, kas kļuvusi par radošuma un iedvesmas vietu mākslas un dzejas cienītājiem.

Daugavas loki, metot gleznainus līkumus, savij to krastos dzīvojošo cilvēku likteņstāstus, rītus un vakarus, ziemas un vasaras…

Dabas parks „Daugavas loki”, kopā ar Augšdaugavas aizsargājamo ainavu apvidu, ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas nacionālajā sarakstā. Šeit dižojas Vecpils pilskalns ar 13.gs. Livonijas ordeņa pilsdrupām, Slutišķu sādža, „Daugavas vārti” un Juzefovas muižas parks ar unikālu gravu.

Ikvienam cilvēkam kaut reizi mūžā ir jāiziet Augšdaugavas takas, tverot putna sajūtas no Ādama, Ververu un Slutišķu kraujas virsotnēm.

Vecsalienas (Červonkas) muižas pils (1870) – nacionāli nozīmīgs kultūrvēsturisks piemineklis, izcils būvniecības paraugs ar augstvērtīgu arhitektūru. Muiža piederējusi baronu fon Hānu dzimtai. Ir saglabājusies krāsaina logu vitrāža, kurā redzams fon Hānu dzimtas ģerbonis. No pils torņa paveras brīnišķīgs skats uz parku ar pastaigu celiņiem un labiekārtotām atpūtas vietām.

Monētas var iegādāties Daugavpils novada pašvaldības aģentūrā „TAKA”, Rīgas ielā 2, Daugavpilī, 7.kabinetā.
Suvenīrmonētas cena: 5.00 EUR

Uzziņām: 65476748; 29431360