Baltā galdauta svētkos atklāts Lielbornes muižas parka atpūtas komplekss

Baltā galdauta svētkos Salienas pagastā tika atklāts Lielbornes muižas atpūtas parka komplekss, kas ikvienu interesentu aicina doties pastaigu takās, bērniem piedāvā aizraujošas sportiskās aktivitātes, ģimenēm – piknika un atpūtas vietas dabā.

Vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis – Lielbornes muiža – pēdējos gadus ir stāvējusi nolaista un pamesta.  19.gs. pirmajā pusē celtā ēka klasicisma stilā tikai salīdzinoši nesen ieguva jaunus īpašniekus. Nebaidoties no spontāniem lēmumiem, krūmos aizaugušās 12 ha teritorijas un nepieciešamības pēc kapitāliem ieguldījumiem, jūrmalnieki Nora Poiša ar vīru Mārtiņu Stankeviču iegādājās muižu, lai tā atkal uzmirdzētu ar jaunu spožumu. Kopš tā laika Lielbornes muiža un tās apkārtne tiek atjaunota un kļūst arvien pieejamāka sabiedrībai.

Atklājot parku,  priekšnesumus sniedza Salienas pagasta kultūras nama amatierkolektīvi, kā arī klātesošos uzrunāja Lielbornes muižas īpašniece Nora Poiša, paužot cerību, ka šī kultūrvēsturiskā vieta kļūs par visa pagasta lepnumu. “Šodien mēs atklājam parka kompleksu, kurā ir pieejamas divu kilometru garas pastaigu takas. Divi kilometri varbūt izklausās mazs, bet šeit ir fantastisks reljefs – kalni un lejas. Mēs esam daudz domājuši par ģimenēm, jo vēlamies, lai šī vieta kļūtu par atpūtas vietu visiem, tāpēc bērniem te ir gan trošu trase, rotaļu laukums, kāpšanas siena un āra trenažieri. Pie mums var nākt arī vēlā rudenī, jo, kad paliek tumšs, mums ir nodrošināts apgaismojums,” stāsta Nora.

Parks apmeklētājiem būs pieejams no 1. maija līdz septembra beigām katru dienu no plkst. 9:00 līdz 21:00. Kā norāda saimniece, ikviens interesents ir aicināts šeit pastaigāties un atpūsties bez maksas, ievērojot nosacījumu par alkohola nelietošanu parka teritorijā.

Parks ir atvērts arī dažādu svinību organizēšanai, turklāt, īpašnieki drīzumā sola nodrošināt arī ēdināšanas pakalpojumus. Jau tagad parka teritorijā ir pieejams kempinga pakalpojums, kā arī ir iespēja nakšņot Kungu mājas ekonomiskajās istabiņās, apmaiņā pret brīvprātīgo darbu. Nora stāsta, ka Eiropā tā ir ierasta prakse, ka pateicībā par palīdzīgām rokām parka sakopšanas darbos, mauriņa nopļaušanā vai sienas nokrāsošanā, tiek sniegta iespēja atpūsties muižas apartamentos.

Jāatzīmē, ka nupat Lielbornes muižas un parka saimnieki saņēma arī Daugavpils novada Tūrisma gada balvu nominācijā “Veiksmīgākā Eiropas un citu fondu līdzekļu piesaiste 2018”.  Nora Poiša: “Es vienmēr esmu bijusi pret Eiropas fondu vienkāršu izmantošanu, jo uzskatu, ka uzņēmējdarbībai pamatā jābalstās uz ekonomikas pamatprincipiem. Bet, nonākot Lielbornē, sapratu, ka šī iespēja ir jāizmanto, jo izdevumi ir lieli un darāmā ļoti daudz. Ar Lauku atbalsta dienesta LEADER programmu esam uztaisījuši parka aprīkojumu, savukārt ar Valsts Kultūrkapitāla fonda palīdzību restaurējām Lielbornes muižas rotu – ieejas balkoniņu. Šobrīd procesā ir vēl divi LAD projekti – viens projekts ir tūrisma infrastruktūras attīstībai, savukārt otrs projekts paredz ēdināšanas un mācību pakalpojumu atvēršanu Lielbornes muižas ēkā.”

Lielbornes muižu nākotnē plānots atjaunot trīszvaigžņu viesnīcas līmenī, kurā tiks organizēti krievu valodas kursi ārzemniekiem. Tā kā Norai Poišai Rīgā pieder izglītības centrs “Durbe”, kurā krievu valodu apgūst cilvēki no visas pasaules, Salienas pagasts tika izvēlēts kā alternatīva galvaspilsētai, kurā ārzemju viesi varēs izbaudīt lauku burvību un apgūt valodu tās dabiskajā vidē.

Atpūtas kompleksa saimnieki pauž lielu ieinteresētību arvien vairāk izzināt muižas vēsturi, aicinot ikvienu dalīties ar fotoliecībām no ģimenes albumiem, kuros redzams muižas komplekss padomju, pirmskara vai vēl no senāka laika. Iecerēts izveidot vienotu fotoalbumu, lai ikviens ciemiņš varētu iepazīties, kā muiža ir mainījusies cauri laikiem. Ar lielu ieinteresētību saimnieki gatavi uzklausīt ikviena atmiņas par Lielbornē pieredzēto, īpaši, no vecāka gadagājuma salieniešiem.  “Viena no pirmajām lietām, ko es uzstādīju sev – ienākt pagastā un kļūt par savējo. Es ļoti ceru, ka man izdosies, jo gribu, lai vietējie iedzīvotāji lepojas ar šo vietu, lai vēlas to parādīt saviem ciemiņiem un ģimenei. Līdz šim esmu dzirdējusi tikai labas atsauksmes, jo viņi priecājas, ka vieta atdzimst un labprāt stāsta, kā šeit savulaik ir svinējuši kāzas, nākuši uz dančiem un darījuši daudz ko citu,” stāsta muižas renesanses īstenotāja Nora Poiša.

FOTOGALERIJA