Vecsalienas muižas pilī atklāta mākslas plenēra darbu izstāde

Vecsalienas pagastā gleznainajā Vecsalienas muižas pilī atklāta mākslas plenēra darbu izstāde “Cauri gadsimtiem”. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja radošā atmosfērā aplūkot plenēra laikā tapušos mākslas darbus, cienājoties ar gardu saldējumu un baudot džeza mūziku Daugavpils Teātra solistes Lidijas Breskas izpildījumā. Ikviens varēja sev izgatavot piemiņas suvenīru –  magnētu ar izstādes darbu reprodukcijām, bet pašiem mazākajiem izstādes apmeklētājiem tika piedāvātas āra spēles.

Plenērā piedalījās 16 mākslinieki no dažādām Latvijas pilsētām un pat no ASV: gleznotāju apvienība V.I.V.A. (Ilze griezāne, Vija Stupāne, Agra Ritiņa), mākslinieki no Daugavpils Jelena Ondzule, Alina Petkune, Nataļja Krjukova, Viktorija Lavrenko un Stanislavs Lifars, Līvānu mākslinieki Svetlana un Mihails Kuļgajevi, Rīgas mākslinieki Aivis Pīzels, Dārta Hapanioneka, Maija Bērziņa, Zane Bērziņa, kā arī māksliniece no ASV Inga Strause Godejorde.

Plenēra dalībnieki apmeklēja Vecsalienas muižas pili, Lielbornes muižu un citas skaistas vietas novadā, kur smēlās iedvesmu saviem darbiem. Plenēra laikā tapa 52 mākslas darbi dažādās tehnikās.

Ik gadu plenērā piedalās māksliniece Svetlana Kuļgajeva kopā ar savu vīru mākslinieku Mihailu. Svetlana darbojas dažādos mākslas virzienos, veido arī grafikas un skulptūras. Šajā plenērā viņa uzgleznojusi vienu darbu eļļas tehnikā.

Svetlana Kuļgajeva

“Esmu profesionāls mākslinieks, piedalos šajā plenērā, jo gleznošana ir vairāk kā vaļasprieks. Man šeit vislabāk patīk pati atmosfēra. Te var satikt ļoti interesantu publiku, mīļus cilvēkus,” saka Svetlana. Vecāku pēdās gājusi arī viņas meita, šī pasākuma organizatore Jeļena Ondzule, kura pati ik gadu piedalās plenērā un jau ir izveidojusi vairākas savu darbu izstādes.

Jeļena Ondzule

Vistālāko ceļu uz plenēru mēroja Inga Strause Godejorde, kura ieradusies šurp no Amerikas, lai apciemotu savu dzimto Rēzekni un draugus, bet pie viena arī piedalījās mākslas plenērā. Ingas darbi ir atšķirīgi, jo tie ir veidoti uz zīda. Māksliniece centusies uz zīda attēlot iespaidus, kas gūti, apmeklējot vairākas vietas novadā. “Plenērs bija ļoti skaists, draudzīga un jauka atmosfēra, bija ļoti labs laiks, viss bija ļoti labi noorganizēts, paldies organizatorei Jeļenai. Patika tas, ka katram māksliniekam ir cits stils, katrs glezno no sava skatupunkta, katram iznāca kaut kas savs, skaists un vienreizējs,” teic Inga.

Inga Strause Godejurde

Viena no plenēra dalībniecēm māksliniece Alina Petkune uzdāvināja Vecsalienas muižai savu gleznu, kuru veidojusi pagājušā gada plenērā, iedvesmojoties no stāsta par muižas baronu fon Hānu, kurš apņēmis sievu pret vecāku gribu. Šī glezna turpmāk atradīsies barona bijušajā kabinetā.

Aizkustinošajam barona mīlas stāstam veltīta arī pasaka, kuras autore ir Jeļena Jonāne. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja pirmajiem dzirdēt šo pasaku Jeļenas Ondzules izpildījumā. Tajā pieminēts kāds neparasts koks, kas aug pils parkā. Jeļenai Ondzulei ir iecere uzrunāt māksliniekus, kas šajā kokā varētu izveidot elfu pilsētiņu.

Plenēra un konkursa darbus būs iespējams apskatīt līdz 30. augustam Vecsalienas muižas pilī, savukārt pils parkā var aplūkot jūnijā plenērā “Māksla dabā” veidotos darbus – gleznojumus uz kokiem.

Teksts, foto: Inese Minova