Danču un rotaļu vakars Višķos pulcināja kā mazus, tā lielus

Višķos aizritējis jestrais un draudzīgais rotaļu un danču vakars, kas tika rīkots projekta “Radīt, lai paliktu” gaitā.

Priecīgā un brīvā gaisotnē tika apgūti jauni deju soļi un satikti jauni domubiedri. Pasākumā tika aicināti piedalīties gan tie, kurus jau ir aizrāvuši danči, gan tie, kuriem ir interese un vēlme apgūt ko jaunu vai atcerēties labi aizmirstu veco.

Doma par Danču un rotaļu vakaru Višķos radās Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” folkloras kopas “Dyrbyni” dalībniekiem, kuri regulāri rīko dančus vakarus un ir apmeklējuši danču nakti Ģikšos un Pasvalē Lietuvā.

Projekta koordinatore Jeļena Žukova stāsta, ka darbs Daugavpils novada Kultūras pārvaldē viņai bija iesācies ar iepazīšanos ar folkloras kopas “Dyrbyni” kolektīvu. “Sapratu, ka uzkrātās zināšanas noteikti jānodod citiem. Uz danču vakaru aicinājām cilvēkus, kas, iespējams, ikdienā nemaz nedarbojas nevienā no kolektīviem. No folkloras mēs daudz varam mācītiem – gan kā izklaidēties, gan kā dzīvi nodzīvot”, tā J. Žukova.

Projekta “Radīt, lai paliktu” vadošais partneris ir Zarasu rajona pašvaldības Kultūras centrs. Centra direktors Aurimas Gudes: “Kad interesējāmies par projektu pie mūsu Latvijas partneriem, domājām, ko varētu piedāvāt cilvēkiem, kas dzīvo nedaudz tālāk no lielo pilsētu centriem, lauku teritorijā. Radās ļoti jauka projekta ideja. Žēl, ka jau šogad projekts noslēgsies. Tagad, kad laikapstākļi mums ļauj rīkot pasākumus ārpus telpām, Lietuvā notiks trīs ģimeņu festivāli. Pirmais notiks jau pavisam drīz, tajā piedalīsies arī Latvijas partneri. Mūs tas priecē. Viss mēnesis tiks veltīts ģimenes tēmai. Arī šis pasākums ir tendēts uz to, lai ne tikai parādītu, ko mēs protam, bet iemācītos arī no jums”.

Zarasu puses partneri uzsver, ka šādi pasākumi stiprina draudzības saites un vairo daudzveidīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas.

Vakara gaitā rotaļas vadīja Latgales bērnu un jauniešu kustības “Pulkā eimu, pulkā teku” vadītāja Rasma Igaune ar ģimeni, Naujenes pamatskolas folkloras kopa “Mazā Rūžeņa” un Salakas folkloras kopa no Lietuvas. Pēcāk lustīgi danči turpinājās tautas mūzikas skaņās kopā ar Daugavpils novada folkloras kopu “Dyrbyni” un “Speiga”, kā arī Preiļu novada Saunas pagasta folkloras kopu “Naktineica”.

Rotaļu meistarklases vadītāja Rasma Igaune atzīst, ka Višķos ir ļoti atsaucīga publika. Visi labprāt iesaistās rotaļās, dejo, un viņiem tas labi padodas. Rasma stāsta, ka pašas pūrā ir tik daudz rotaļu un danču, ka tās varētu mācīt kaut trīs stundas no vietas! “Danči ir viena lieta un otra lieta ir rotaļas. Kad vecāki nāk tās mācīties kopā ar saviem bērniem, tā ir kolosāla pieredze! Man prieks, ka tādi danču vakari ir. Tagad tie kļuvuši populāri. Ir sadarbība ar Lietuvas un Igaunijas pusi. Tādi pasākumi tiek rīkoti Rīgā, Tartu. Man prieks, ka arī šajā pusē ir atradušies cilvēki, kuri ir aktīvi, un ar visu sirdi un dvēseli tam sevi ziedo”, tā R. Igaune.

Zinātāji prot stāstīt, ka rotaļu un danču specifika ir tā, ka ikviens var dejot līdzi, neuztraucoties par pareiziem dejas soļiem, jo galvenais ir dejotprieks, savstarpējā komunikācija, prieka pilna atmosfēra un dzīvā mūzika.

To pierādīja krietns pasākuma dalībnieki pulks, kas virpuļoja pa deju grīdu vairākas stundas no vietas. Danču vakars pulcēja ne tikai vietējos Višķu pagasta iedzīvotājus, bet arī viesus no citiem novadiem.

Saiva un Mārtiņš uz danču vakaru atbrauca no Līvānu novada Rudzātiem. Abi ir iecienījuši folkloras kopas “Vīteri” rīkotos dančus, savukārt uz Višķiem atbraukuši, par šādu iespēju uzzinot internetā. Saiva Ķuzule-Jansone: “Folklora, var teikt, ir mūsu jaunības hobijs. Laiks iet, bet ir lietas, kas pie sirds pieaugušas un no kurām aiziet nevar. Tādi vakari mūsu pusē netiek rīkoti, tādēļ mēs meklējam, aizbraucam uz tuvāko vietu un piedalāmies. Tā ir tāda īpaša sajūta, kad tu izdejojies, un nevienam nav būtiski, cik pareizi tu to dari vai nepareizi. Tas ir priekš sirds. Tieši šogad esam atsākuši tādos vakaros piedalīties, jo bērni ir paaugušies”.

Jābilst, ka folkloras kopas “Dyrbyni” rīkotos danču vakarus var apmeklēt ikviens, kam dejošana nāk pie sirds. Tie notiek katru mēnesi Daugavpils novada Kultūras centrā “Vārpa”.

FOTOGALERIJA