Kalkūnes ciemam 500!

7. septembrī Kalkūnes ciema iedzīvotāji un viesi svinēja grandiozu jubileju. Šogad, Kalkūnei palika 500 gadi. Svētki bija sākušies ar gājienu, kas vēlāk pārtapa par piemiņas vietas atklāšanu, koncertu, bērnu atrakcijām, un citām aktivitātēm.

Pirms atklāt piemiņas vietu, Kalkūnes pagasta pārvaldes vadītājs Osvalds Kursītis pastāstīja nedaudz no Kalkūnes vēstures, kā arī apsveica visus iedzīvotājus un viesus ar svētkiem. „Esmu pārliecināts, ka Kalkūnei ir vairāk nekā 500 gadi, jo, viennozīmīgi, šeit kāds dzīvoja vēl senākajos laikos. Es domāju, ka nav daudz tādu apdzīvotu vietu Latvijā, kuras varētu nosvinēt 500 gadu jubileju. Tā nav joka lieta – 500 gadi! Ir daudz kas noticis pasaulē pirms 500 gadiem, piemēram, Fernāns Magelāns gatavojās savam ceļojumam apkārt pasaulei, notika baznīcas reformācija, 1519. gadā ir miris Leonardo da Vinči, Rietumeiropā tas bija Renesanses laiks, bet pats svarīgākais ir tas, ka mūsu Kalkūne tika minēta rakstiskajos vēsturiskajos avotos.”

Papētot vēsturi, var uzzināt, ka šo 500 gadu laikā pāri Kalkūniem 3 reizes ir gājis mēris, vismaz 18 reizes pāri ir gājusi karadarbība. Osvalds Kursītis piebilst, ka vārds „kalkūnietis” var attiecināties uz Felkerzāmu dzimti, Etingenu dzimti, kā arī uz tādiem cilvēkiem kā Rainis, Krišjānis Klaniņš, Vilis Siliņš un daudzi citi. Pašlaik, Kalkūniem ir periods, kad viss iet uz augšu, kad viss attīstās. „Mēs turāmies pie idejas, ka Kalkūniem ir jābūt vietai, kur cilvēkiem ir ērti un patīkami dzīvot.” „Kalkūni bija, ir un būs! Kamēr ir mūsu cilvēki, kuriem ir radoša dzirkstele, uzņēmība un vēlme būt šeit, tikmēr būs arī Kalkūne!”

Piemiņas akmens atklāšanas misija bija nodota vienam no jaunākajiem Kalkūnes iedzīvotājiem. Kursīša kungs to paskaidroja kā stafeti, kura ir nodota jaunajām paaudzēm, kuras turpinās attīstīt un uzlabot Kalkūnes nākotni.

„Man ir patiess prieks būt šodien kopā ar Kalkūniešiem tik skaistajā 5 gadsimtu jubilejā. Šis ir fenomenāls notikums mūsu novadam. Šodien īpaši gribētos pateikties tām paaudzēm, kuras ir veidojušas Kalkūnus. Starp mums šodien ir daudz jauniešu un bērnu, tas nozīmē, ka Kalkūniem ir nākotne un to vēsture turpināsies!” – atzīstās Daugavpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Rasčevskis.

Aleksejs Mackevičs, Daugavpils novada domes deputāts, arī piedalījās svētku atklāšanā. Deputāts atzīstas, ka arī viņa ģimenes vēsture ir saistīta ar šo lielisko vietu. Tāpēc, viņam bija īpašs gods piedalīties svētkos.

Par nākotnes plāniem pastāstīja īpašumu apsaimniekošanas daļas vadītājs Anatolijs Mackevičs: „Ja mēs izdarīsim nelielu ieskatu nākamajos 10 gados, tad, viennozīmīgi, mēs sāksim ar visu ceļu infrastruktūras atjaunošanu. Mums ir ļoti intensīva ceļu satiksme, tāpēc ir svarīgi, lai visur ir asfaltēti ceļi. Arī, mēs strādājam pie tā, lai visa ciema perimetrā tiktu nodrošināta apgaismošana, palika nomainīt tikai 7 apgaismošanas objektus. Lai bērniem ir vieta, kur aktīvi pavadīt laiku, mēs plānojam uzcelt jaunu bērnu rotaļu laukumu, lai vecākiem nevajadzētu braukt uz pilsētu vai citiem rajoniem, lai atpūsties ar bērniem. Tagad, viens no svarīgākajiem jautājumiem ir sporta kompleksa uzcelšana. Protams, lai iedzīvotājiem ir prieks pastaigāties pa ciema ielām, plānojas izveidot vairāk zaļo zonu ar puķu dobēm. Lai mūsu Labiekārtošanas darbiniekiem darbs ritētu efektīvāk un ātrāk, būs nopirkti jauni mehāniskie darbarīki. Ļoti gribētos, no sākuma eksperimentāli, pamēģināt organizēt tūrisma forumu vai vismaz tikšanos, un ja eksperiments gūs labus rezultātus, tad organizēt tādu pasākumu kā ikgadējo tradīciju. Ir jāatceras par to, ka ciems attīstās un atrodas tuvu pilsētai, tas nozīmē, ka ir daudz iespēju lai uzsākt savu biznesu ”.

Pēc atklāšanas ceremonijas sākās koncerta un izklaides programma. Tika piedāvātas dažādas aktivitātes gan bērniem, gan jauniešiem, gan pieaugušajiem sakot ar piepūšamajām atrakcijām, burbuļu šovu un gaisa balonu figūrām, beidzot ar mini zoo dzīvnieku apskati un jautrajām dejām. Koncerta programma bija bagāta ar dziesmām, dejām un dažādiem paraugdemonstrējumiem. Uzstājās bērnu vokālais ansamblis „Zariņi”, Špoģu Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi spēlēja pazīstamus muzikālos priekšnesumus, Kalkūnes pagasta sieviešu vokālais ansamblis „Pērles” priecēja skatītājus ar jautrām dziesmām, Kalkūnes pagasta deju kolektīvs „Vita of dance” parādīja, ka dejas var dejot ne tikai visiem ierastajā veidā, bet Sventes Tautas nama vidējās paaudzes deju kolektīvs „Ezerzvani” īpaši iepriecināja vecākās paaudzes viesus.

Koncerta laikā fantastisku pārsteigumu skatītājiem sagatavoja sporta klubs D.I.S.K. Avio šova laikā 3 kluba dalībnieki veica lēcienu ar izpletni un piezemējās tieši laukumā, kur notika koncerts. Katram no sportistiem bija savs karogs: Valsts karogs, Daugavpils novada karogs un Kalkūnes pagasta karogs.

Svētki turpinājās ar zaļumballi instrumentālā ansambļa KVARTA+ pavadījumā un noslēdzās ar uguns šovu un salūtu.

FOTOGALERIJA