Laivošanas entuziasti piedāvā izbraukumus ar laivām pa Latgales upēm

Aktīvā tūrisma sezona vairs nav aiz kalniem. Latvijā un arī Latgalē apgriezienus uzņem viens no populārākajiem aktīvās atpūtas veidiem – izbraucieni ar laivām pa upēm, par ko liecina aktīvās atpūtas cienītāju un laivotāju skaita pieaugums. Nu jau vairākus gadus ūdens sporta veida cienītājs Jānis Vilcāns, kurš ar ūdens tūrismu nodarbojas jau vairāk kā 20 gadus, cenšas neizlaist nevienu nedēļas nogali, lai iesēstos kajakā. Laivošana viņam ir vaļasprieks, kas pārtapis par regulāru nodarbi.

Jānis Vilcāns uz Latgali pārcēlies no Rīgas. Kopā ar domubiedriem nodibinājis SIA “Mučas”, piedāvājot plostu, kanoe un gumijas laivu nomu un populārākos ūdens tūrisma maršrutus pa “Daugavas lokiem”, Tartaku, Dubnu, Laucesi un Latgales ezeriem. Ziemas periodā, kad upes klāj ledus, Jānis Vilcāns kopā ar citiem entuziastiem Ilūkstes peldbaseinā pieslīpē “eskimosu apgriezienu” un citas laivošanā svarīgas tehnikas un prasmes.

Ūdens tūrisma entuziasts Jānis Vilcāns stāsta, ka ūdens tūrisms ir iespējams visās upēs, kur ir pietiekoši ūdens, un pavasaros tādu ir lielākā daļa. Dienvidlatgales pusē klasika ūdens tūristu vidū ir laivošana “Daugavas lokos”. Nereti ūdens tūrisma maršruti tiek izstrādāti pa Lauceses, Dubnas upi, Tartaku, Dvietes palieni. Lieliski laivojami ir arī meži. “Ir bijuši daži ekskluzīvi gadi, kad bija iespējams laivot pat pa Ruģeļu un Maļutku mazdārziņiem”, atminas J. Vilcāns.

Jānis Vilcāns iesaka sākt ar laivošanu “Daugavas lokos”, kur, viņaprāt, ir vislabāk apgūt pirmās iemaņas laivošanā. Savukārt aktīvā laivošanas sezona un pat ideāls laiks laivu braucieniem ir tieši marta beigas.

Jānis akcentē, ka laivošana ir ļoti veselīgs aktīvās atpūtas veids. Lai gan pasaulē ūdenstūrisma laivas dalās divās lielās klasēs – kanoe un kajakos, Baltijas valstīs pierastāks ir dalījums: kanoe, kajaki, smailītes un piepūšamās laivas. Visvairāk pielāgoti un piemēroti braucieniem pa Dienvidlatgales upēm ir tieši kajaki un kanoe.

Papildus SIA izveidei, Jānis Vilcāns dibinājis arī  savu domubiedru apvienību “Kayaking Latgale”, kur jau nopietnākā līmenī notiek gatavošanās laivošanas sacensībām un straujūdens kajakingam.

Senatnē kajaku izmantoja, lai dotos medībās pa iekšzemes ezeriem, upēm un piekrastes ūdeņiem. Braucieniem kajakos tiek izmantojot divlāpstiņu airi. Airējot divatā, svarīgs ir airu kustību ritmiskums. Un, protams, viens no būtiskākajiem drošības noteikumiem – mugurā vienmēr jābūt drošības vestei jeb peldvestei, turklāt aizsprādzētai.

Izbraucienos pa upēm var vērot mežiem klātās ainavas, krastu iežu atsegumus un pārliecināties, ka nav nekā labāka par aktīvu atpūtu dabā. Latgales upes ir piemērotas atpūtniekiem bez lielas iepriekšējās pieredzes laivošanā, ekstrēmākas izjūtas sagādās laivu braucieni tieši pavasarī.

Jānis ir pārliecināts, ka laivu braucieniem nav nepiemērotu laikapstākļu. SIA “Mučas” piedāvājumā ir kajaki, kanoe, vairāku tipu piepūšamās laivas un pat piepūšamie plosti!  Papildus izbraucieniem ar laivām, tiek organizēti arī testa jeb tā saucamie demo braucieni, kā arī izpētes, upju tīrīšanas braucieni un tamlīdzīgi.

Izveido savas vasaras piedzīvojumu un izbaudi draivu pa Latgales upēm kopā ar laivu nomu “Mučas”! Vairāk informācijas – www.laivunoma.lv

FOTOGALERIJA