Noslēdzies projekts “Protam, varam, darām”

3. decembrī ar svinīgu pasākumu Ilūkstes novada Kultūras centrā noslēdzās projekts “Protam, varam, darām”, ko īstenoja Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Daugavpils- Ilūkstes novadu komiteja sadarbībā ar a/s “Latvijas valsts meži” un „Fondu „Ziedot.lv””. Projekta īstenošana tika uzsākta šā gada martā ar mērķi sniegt atbalstu sociālās palīdzības veicināšanai bērniem un pieaugušajiem ar īpašām vajadzībām. Projekta kopējais budžets ir 2454 eiro.

(LSK) Daugavpils- Ilūkstes novadu komitejas izpilddirektore Ērika Naglinska  pastāstīja, ka projekta mērķgrupa ir Ilūkstes un Daugavpils novada sociālās aprūpes iestāžu iemītnieki, kuriem tika organizētas radošās darbnīcas sadzīves prasmju un iemaņu attīstīšanai rokdarbos un ēdienu gatavošanā. Šādas darbnīcas notika sociālās aprūpes iestādēs Dvietē, Ilūkstē, Raudā, Subatē, Kalupē, Medumos un Višķos. Kopumā notikušas astoņas radošās darbnīcas, katra bija veltīta kādiem svētkiem. Tika organizēta arī pieredzes apmaiņas ekskursija, kuras laikā iepazinuši Rēzeknes pilsētas domes Sociālā dienesta aprūpes centru darbību.

Projekta autore, Bebrenes senioru kluba “Sidrabrasa” prezidente un LSK brīvprātīgā Lorija Kaminska pastāstīja, ka projektā aktīvi iesaistījušies kluba seniori, kuri labprāt dalījās ar citiem savās prasmēs ēdiena gatavošanā un rokdarbos. Lorija Kaminska uzsver, ka šis projekts ļāvis senioriem apzināt savas spējas un deva iespēju palīdzēt citiem. Viņa pati caur šo projektu ne tikai ieguvusi jaunus draugus, bet arī apmeklējusi vietas, kur līdz šim nav bijusi, piemēram, Raudu. Lorija arī iemācījusies sadarboties ar cilvēkiem, kam ir grūtāk iekļauties sabiedrībā.

Pirmās radošās darbnīcas notika martā Dvietes pansijā „Mūsmājas „Dižkoks”” un bija veltītas Starptautiskajai Sieviešu dienai. Pansijas iemītnieki apgleznoja zīda kabatlakatiņus un veidoja sviesta mīklas bumbiņas. Lieldienās Medumu speciālajā internātpamatskolā bērni iemācījās pagatavot olu pildījuma salātus un apgleznot no finiera veidotas olas un zaķus. Mātes dienai veltītajās darbnīcās Višķu sociālās aprūpes centra klienti apguva papīra salvešu locījumu veidus un stikla burciņu-svečturu apgleznošanu. Līgo dienas priekšvakarā Ilūkstes dienas aprūpes centra “Fēnikss” iemītnieki pina Jāņu vainagus un gatavoja sviestmaizes un augļu uzkodas svētku galdam. Godinot Medicīnas darbinieku dienu, Subates Romas katoļu draudzes sociālās aprūpes centra „Miera Nams” iemītnieki noformēja sviestmaizes un veidoja papīra aplikāciju gleznas. Tēva dienā Kalupes sociālo pakalpojumu centra „Pīlādzis ” klienti gatavoja ābolu desertu un no papīra un dzijas veidoja  groziņus saldumiem. Maizes dienai par godu Ilūkstes sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas nodaļas klienti pagatavoja sviestmaizes, kanapē maizītes un noformēja iepakojuma kastītes no kartona. Savukārt Raudas internātpamatskolas skolēni gatavoja apsveikumus Ziemassvētkiem un cepa smilšu mīklas groziņus

Par to, ka abu novadu sociālās aprūpes iestāžu iemītnieki ir apguvuši jaunas iemaņas, varēja pārliecināties arī pasākumā, kuram viņi bija sarūpējuši pašu darinātus Ziemassvētku dekorus.

Apgūt visas šīs prasmes cilvēkiem ar īpašām vajadzībām palīdzēja brīvprātīgie no kluba “Sidrabrasa” kopām, biedrības “Sēlene” un LSK biedrības dalībnieki. Ērika Naglinska pateicās visiem brīvprātīgajiem, kas piedalījās šajā projektā, veltot savu laiku un daloties zināšanās un prasmēs.

Pasākumā piedalījās arī Ilūkstes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Maigurs Krievāns un Sociālā dienesta vadītāja Ingūna Svarāne. Viņi pateicās projekta īstenotājiem un brīvprātīgajiem par ieguldīto darbu un uzņēmību.

Savukārt Bebrenes pagasta pārvaldniece Benita Štrausa uzsvēra, ka ikviens var darīt labus darbus un dalīties šajā priekā un varēšanā ar citiem. Viņa atzina, ka šis projekts ir ieguvums visiem, jo apgūtas jaunas prasmes un gūtas pozitīvas emocijas.

Pasākumā koncertu sniedza Bebrenes Eiropas deju grupa “Rudzupuķes” un vokālais ansamblis “Sarma”. Savu muzikālo sveicienu bija sagatavojuši arī Medumu speciālās internātpamatskolas un Raudas internātpamatskolas audzēkņi.