Sventē var apskatīt Augšdaugavas novada lielāko saktu

No 1. septembra Sventes Tautas namā var aplūkot izstādi “Saktu saktas rotājās!”, kuras eksponāti ir liela formāta saktas, veidotas no ekstrudēta putuplasta. Eksponātu autors ir Viktors Petaško, kurš ikdienā organizē kultūras dzīvi Sventes pagastā un darbojas ar vietējiem jauniešiem.

Pirms pāris gadiem, siltinot pagrabu ar putuplasta loksnēm, Viktors atklājis, ka šis materiāls noder ne tikai celtniecībā, bet no tā var radīt arī mākslu. Latvijas simtgadei par godu tapa pirmā putuplasta dekoru izstāde. Šogad Viktors pārsteidz ar lielformāta saktām, kas lieliski iederas interjera iekštelpās, kā arī var tikt izmantotas kā āra dekori.

Viktors atzīst, ka ideja veidot saktas nākusi no viņa kolēģes Ilūkstē, kura apjautājusies, vai viņš var izgatavot no putuplasta saktu, kas varētu atrasties ārā. “Tobrīd man nebija ne jausmas, kā to dabūt gatavu, bet nez kāpēc piekritu,” saka meistars. Tuvākās pāris nedēļas pagāja eksperimentējot, līdz ticis līdz vēlamajam rezultātam. Putuplasta detaļas salīmējot, noklājot ar kvarca smiltīm un nolakojot, var dabūt dekoru, kas ir izturīgs arī āra apstākļos un izskatās ļoti smalks. Gatavos darbus Viktors nekrāso, jo kvarca smiltis mākslas darbiem piešķir pelēcīgu toni, kas atgādina linu audeklu.

Katra sakta ir tās autora fantāzijas lidojums, neviens raksts nav noskatīts citos avotos. Mazākās saktas tiek veidotas no vismaz 20 detaļām, bet lielāko eksponātu detaļu skaits sasniedz gandrīz pustūkstoti.

Izstādes rozīnīte ir lielākā sakta Augšdaugavas novadā, kas izveidota no 438 detaļām.

“Šo saktu es neplānoju izgatavot, taču gribējās kaut ko vērienīgu un īpašu, kas nav sastopams nekur citur šajā galaktikā,” smejas Viktors. Turklāt tā arī bijusi velme pārbaudīt, vai pats spēj uztaisīt ko ļoti apjomīgu. Tas varētu noderēt arī nākotnē, ja Viktora darbi ieinteresēs lielās izstāžu zāles. “Tā es sāku eksperimentēt. Pirmie darbi jau ir miskastē, bet šeit ir gala rezultāts. Pat man patīk.”

Viktors uzskata, ka šī milzu sakta vēl nav pats lielākais formāts, ko viņš spēj izgatavot. Ja būs interese un pasūtījumi, taps arī lielāki darbi.

Kopš Viktors Petaško atklāja putuplastu kā daudzpusīgu materiālu, viņš ļaujas eksperimentiem un veido no tā dažādas interesantas lietas – eglīšu rotājumus, svētku dekorus, dekoratīvos fasādes paneļus un galda spēles. Sākumā darbojies ar vienkāršiem instrumentiem, pats meistarojis darbgaldus, līdz nolēma pieteikties pašvaldības grantu konkursā, lai varētu iegādāties nopietnākas iekārtas darbam ar putuplastu.

Pašvaldības atbalstu savu ideju īstenošanai Viktors saņēmis jau divreiz, tas ļāvis iegādāties modernu darbgaldu putuplasta griešanai, kas strādā ar datorprogrammas palīdzību, tāpat iegādājies putekļu sūcēju, gaisa attīrītāju, datoriekārtu, plauktu sistēmas un lielas kastes gatavo izstrādājumu un materiālu uzglabāšanai.

Viktors atzīst, ka tieši pašvaldības atbalsts ļāvis atsperties un attīstīties, izgatavojot ļoti daudzveidīgu produkciju.

Izstāde “Saktu saktas rotājās!” būs skatāma Sventes Tautas namā līdz septembra vidum.

Teksts, foto: Inese Minova