Skrudalienas pagastā top kokapstrādes komplekss

Daugavpils novada Skrudalienas pagastā sadarbībā ar uzņēmumu ”AD Biogāzes stacija” plāno attīstīt kokapstrādes uzņēmumu – “Daugavpils Wood”, kas nodarbosies ar dažādu koksnes produktu ražošanu. Projektā plānots ieguldīt virs 1,5 miljoniem eiro. Kā atzīmē uzņēmuma pārstāvji, tas būs liels ieguvums Daugavpils novadam, jo tiks attīstīta uzņēmējdarbības vide. Daugavpils novada pašvaldības vadība, kā arī pagastu pārstāvji devās apskatīt būvobjektu, lai iepazīties ar uzņēmuma attīstības plāniem un pārrunāt savstarpējās sadarbības iespējas.

Kas tiks ražots?

Kā skaidroja Kārlis Laduss (GoWood, kas ir topošās ražotnes Daugavpils Wood mātes sabiedrības, izpilddirektors), uzņēmums plāno iesākt ar kamīnmalku, kuru galvenokārt eksportēs. To plānots ražot rūpnieciski, lielos apjomos, vienlaicīgi nodrošinot augstu produkta kvalitāti. Kvalitāte ir svarīga, jo produkciju eksportēs uz dažādām pasaules valstīm – Lielbritāniju, Skandināviju, Vāciju, kā arī ASV. Uzņēmumam ir strādājoša koksnes produktu ražotne Limbažos, kas visu produkciju eksportē uz Lielbritāniju, kur atrodas uzņēmuma lielākais partneris. Topošās ražotnes pārstāvji uzsver – uzņēmums ir 100% ar Latvijas kapitālu un tiek attīstīts ar pašu spēkiem.

Kā notiks ražošanas process?

Izejmateriāls (bērzs, alkšņi) tiek sazāģēts nepieciešamajā garumā, novirzīts skaldītājos un nonāk kastēs. Kastes ved uz kalti, ar kuras palīdzību malkai tiek nodrošināts zems mitruma procents. Kaltēt malku ir nepieciešams, lai, to dedzinot, nerastos CO2 izmeši, kas ir kaitīgi videi un ietekmē globālo sasilšanu. Tas ir būtisks faktors ārvalstu klientu piesaistē, jo kamīnmalka tiks pārdota kā bezizmešu produkts. Procesa beigās atlien vien iepakot gatavo produkciju, kas arī tiks darīts uz vietas.

Kur tiks ņemtas izejvielas?

Izejvielas plānots iegūt sadarbībā ar ”Latvijas valsts mežiem”, kā arī vietējiem uzņēmumiem, kas darbojas mežizstrādes nozarē. Galvenais materiāls kamīnmalkai – bērzs, taču plāno attīstīt arī alkšņu malkas ražošanu.

Kad ražotne uzsāks darbību?

Šobrīd aktīvi notiek ražotnes būvniecības darbi, kurus plānots pabeigt līdz novembra sākumam.

Informāciju apkopoja; foto: Dainis Bitiņš