Sociālais dienests mudina novada iedzīvotājus vakcinēties

Pēc Nacionālā veselības dienesta statistikas datiem uz 1. novembri Augšdaugavas novadā pret Covid-19 bija vakcinējušies 47% novada iedzīvotāju, taču uz šo brīdi cipars jau ir lielāks.

Iedzīvotāju vakcinācijas procesa veicināšanā aktīvi iesaistās Augšdaugavas novada pašvaldības Sociālais dienests. Sadarbībā ar Latgales medicīnas centru regulāri tiek organizēta izbraukuma vakcinācija novada pagastos, lai sniegtu iespēju iedzīvotājiem saņemt vakcīnu pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai.

Pagastu sociālie darbinieki sadarbībā ar ģimenes ārstiem uzrunā nevakcinētos iedzīvotājus un aicina izmantot šo iespēju. Nepieciešamības gadījumā tiek nodrošināts transports iedzīvotāju nogādāšanai uz vakcinācijas vietu.

Višķu pagastā notika jau sestā izbraukuma vakcinācija un iedzīvotāju atsaucība bija ļoti liela.

Višķu pagasta sociālā darbiniece Janīna Vanaga atzīst, ka pagasta ļaudis ir atsaucīgi. Katru reizi uz vakcinēšanos piesakās ap 100 cilvēkiem, bet 10. novembrī pieteicās vairāk nekā 120. “mūsu pagasta cilvēki ļoti slimo ar Covid, varbūt tāpēc citi sāk aizdomāties un piesakās,” atzīst Janīna.

Sociālais dienests pagasta ļaudis zina vislabāk, katram piezvana un aprunājas. Ja kādu neizdodas pierunāt telefonsaruna, dodas apciemot. Dažkārt izdodas pārliecināt, taču esot arī tādi, kas tomēr atsakās vakcinēties.

Diezgan bieži atteikumu nākas saņemt no cilvēkiem, kuriem ir kādas hroniskas kaites. “Viņi baidās, ka pēc vakcinācijas tās hroniskās saslimšanas saasināsies. Bet tad es iesaku parunāties ar ģimenes ārstu, konsultēties. Pēc konsultācijas ar ārstu viens otrs arī piekrīt. Bet ir daļa, kas tiešām nepiekrīt,” teic sociālā darbiniece.

Visvairāk cilvēki tomēr uzticoties ģimenes ārstiem. Lai gan Višķu pagasta ģimenes ārsta praksē vakcinācija pret Covid-19 netiek veikta, ģimenes ārsti tomēr iesaistās procesā un uzrunā pacientus, aicinot izmantot iespēju saņemt vakcīnu.

Pagasta dzīvo arī vairāki veci cilvēki, kuriem ir grūtības pārvietoties, pie viņiem tiek organizēta izbraukuma vakcinēšana dzīves vietā.

11. novembrī Špoģu vidusskolas sporta zālē uz vakcināciju pulcējās dažāda vecuma ļaudis. Daudzi saņēma pirmo, bet daudzi kārtējo vakcīnu.

Kāds jaunietis vārdā Vladislavs atzina, ka nolēmis vakcinēties, jo viņš mācās tehnikumā un bez vakcinācijas sertifikāta nevar apmeklēt nodarbības klātienē.

Saņemt pirmo vakcīnas devu ieradusies pensionāre Regīna Zaļūksne kopa ar meitu. Sirmgalve atzīst, ka ļoti ilgi svārstījusies par vakcinēšanos, jo dzīvo laukos un ne ar vienu īpaši nekontaktējas. Taču viņas ģimene jau visi ir vakcinējušies un meita pierunājusi arī savu mammu doties pēc potes. “Ziniet, pie mums jau tur apkārtnē vecākus cilvēkus ļoti grūti pārliecināt, viņiem savas domas. Bet ja pienāk brīdis, tāpat jāvakcinējas. Ja saslims, vismaz būs vieglāk visu izturēt, vieglāki simptomi,” saka Regīnas kundze.

Vietējais pensionārs Valdis Purgailis lepni teic, ka atnācis saņemt jau trešo vakcīnu. “Ja pats sevi nesargāsi, arī Dieviņš nepalīdzēs. Tā Danilāns teica televīzijā. Es ļoti cienu viņu, tāpēc arī vakcinējos,” saka seniors un piebilst, ka pēc vakcinēšanās juties labi un nav bijis nekādu blakņu. Pret Covid-19 vakcinējusies arī viņa meita un vairums radu.

Pati Višķu pagasta sociālā darbiniece Janīna Vanaga vakcinējusies šovasar augustā. Galvenā motivācija bijis darbs, jo ikdienā notiek darbs ar cilvēkiem .“Jābūt tomēr apzinīgam, lai neinficētu citus cilvēkus, jo mēs strādājam arī ar senioriem. Saprotu, ka šis darbs uzliek arī pienākumus. Es vakcinējos ar Pfizer, viss bija kārtībā, nekādu blakusparādību. Arī citus motivēju, ka viss ir labi pēc vakcīnas un nevajag no tās bīties.”

Novada sociālais dienests turpinās uzrunāt pagastu iedzīvotājus vakcinēties pret Covid, turklāt tuvākajā laikā talkā nāks arī Nacionālie bruņotie spēki, kas nodrošinās transportu, lai mediķi varētu apmeklēt iedzīvotājus viņu dzīvesvietā.

Teksts un foto: Inese Minova