Atklāta ceļojošā izstāde “Izgaismot Latviju”

Daugavpils novada kultūras centrā “Vārpa” atklāta ceļojošā izstāde “Izgaismot Latviju”, kura stāsta par fonda “1836” akciju, kas aicināja ikvienu valsts simtgadei par godu noiet savu sirdskilometru gar Latvijas robežu. “Akcijas sākums radās 2015. gadā, kad mēs uzsākām izpētes gājienus apkārt Latvijai, aptverot visas 43 pierobežas pašvaldības. 2018. gada 21. jūnijā mēs noslēdzām šo ekspedīcijas gājienu posmu ar akciju “Izgaismot Latviju”, lūdzot cilvēkus nākt uz Latvijas robežām un noiet savu sirds kilometru. Akcija ir noslēgusies, tāpēc nolēmām, ka būtu jauki turpināt ar izstādi un filmu par to, kā mums šajā laikā ir gājis,” izstādes tapšanas mērķi skaidro Imanta Ziedoņa muzeja vadītāja Dace Zariņa.

Ekspedīciju gājienu rezultātā iezīmēts tūrisma ceļš “Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!” , kas ļauj iepazīt Latvijas krāšņo pierobežu. Tas ir sadalīts četros posmos –  Piejūras ceļš, Māras ceļš, Ziemeļmeitas ceļš un Leišmalītes ceļš, kurā ietilpst arī Daugavpils novada posms no Silenes ciema līdz Medumiem.

Izstādes atklāšanā tika demonstrēta arī režisora Jāņa Rēdliha un Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas studentu un mācībspēku “RISEBA” veidots atskats uz trīs ar pusi gadus ilgajiem ekspedīciju gājieniem apkārt Latvijai, kurā iesaistījās vairāki tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. “Šī filma ir unikāls mantojums nākamajām paaudzēm, kas apkopo to, kāda šo trīs gadu laikā bija Latvijas pierobeža, un stāsta par to, kādi esam bijuši mēs paši – Latvijas iedzīvotāji. Filma ir unikāla arī ar Imanta Ziedoņa muzeja iesaisti tās veidošanā. Lepojos, ka varam sevi dēvēt par pirmo muzeju Latvijā, kura aizgādnībā tapusi pilnmetrāžas dokumentāla filma un izstāde,” saka Imanta Ziedoņa muzeja Uzticības padomes pārstāve Žanete Grende.

Posmu “Silene – Medumi” entuziasti veica 2017. gada 3. un 4. jūnijā. Ar gaišām atmiņām tās vasaras notikumus atceras arī Demenes pagasta pārvaldes vadītāja Valentīna Gadzāne. “Mēs pārgājiena grupu sagaidījām uz robežas un aizvedām uz Zemgales vidusskolu, kur notika sadziedāšanās, filmas demonstrēšana, ekskursija un Zemgales baznīcas apmeklējums. Pie Zemgales vidusskolas viņi atstāja piemiņas zīmi – stabiņu,” stāsta Latvijas tālākā dienvidu punkta iedzīvotāja un pagasta saimniece Valentīna Gadzāne. “Cilvēki pierobežā viesus uzņem ar labsirdību, mīlestību un atklātību. Tā kā pierobežā tradicionāli dzīvo dažādu tautību cilvēki, viņi ir ļoti atklāti pret visiem un tas ir ļoti patīkami”. Valentīna Gadzāne  turpina: “Nenoliedzami, pierobeža paliek arvien tukšāka. Zemgales ciemā agrāk dzīvoja līdz 2000 iedzīvotāju, šobrīd tikai 60. Tas ir tāpēc, ka satiksme un ceļu infrastruktūra ir sliktāka, arī televīzija un internets nestrādā tik labi, kā vēlētos. Gaidām optisko kabeli,bet kad tas būs un kā tas ietekmēs Zemgales ciemu?Tas viss ir atkarīgs no mūsu valsts rīcības.”

Posmu Daugavpils novadā ar citiem gājiena dalībniekiem veica arī Jolanta Bāra. Lai gan Jolanta pati ir novadniece, viņai bija saistoša piedalīšanās šajā pārgājienā. “Man likās ļoti interesanta iespēja iziet sev zināmas vietas ar tālumniekiem – tādiem cilvēkiem, kuri šeit neko nav redzējuši. Paskatīties viņu acīm, kā viņi redz mūsu pierobežu – Silenes mežus, Demenes pakalnus, mūsu ceļus,” tā Jolanta. “Bija interesanti vērot, kā viņi uztver apkārtējo vidi un kā vēlas uzzināt vēsturi – kādi notikumi šeit ir risinājušies, kāpēc šeit ir tādi ceļi vai citādi cilvēki, kā veidojusies apbūve un arhitektūra. Tas viss viņus ļoti interesēja.”

Žanete Grende pateicās Daugavpils novada pašvaldības vadībai un Kultūras pārvaldes vadītājai Inārai Mukānei par sniegto atbalstu akcijas norisē, kā arī klātesošajiem izstādes apmeklētājiem pastāstīja par akcijas organizēšanas aizkulisēm un to, kas bija nepieciešams, lai cilvēki šai iecerei noticētu.

Izstāde Daugavpils puses iedzīvotājiem ir pieejama līdz 8. februārim no plkst. 9:00 līdz 18:00 kultūras centra “Vārpa” telpās. Imanta Ziedoņa muzejs piedāvā arī īpašus filmas seansus un maksas nodarbības skolām 7. un 8. februārī. Apmeklējumus  aicinām pieteikt  Daugavpils novada Kultūras pārvaldē pie Ināras Mukānes, tālr.29191840, e.pasts inara.mukane@dnd.lv

FOTOGALERIJA