Atklāta Kulinārā mantojuma telpa Vabolē

Daugavpils novada Kultūras pārvaldes īstenotā projekta “Radīt, lai paliktu” ietvaros, atklāta Skrindu dzimtas muzeja Kulinārā mantojuma telpa. Telpu atklāšanā interesentiem bija iespēja iepazīties ar paveiktajiem renovācijas darbiem, aplūkojot, kā Vaboles vidusskolas darbnīcas pārveidotas un pielāgotas Skrindu dzimtas muzeja vajadzībām, kas turpmāk ļaus paplašināt un dažādot muzeja pakalpojumu klāstu.

Jaunā kulinārā mantojuma telpa ļaus apmeklētājiem iepazīt Latgales virtuvi, piedalīties dažāda veida ēdienu gatavošanas meistarklasēs, kā arī paplašināt savas zināšanas par produktu audzēšanu laukos un to sagatavošanu ziemai labākajās Latgales tradīcijās.

Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne norāda, ka Vabole un Latgales sētas ir ļoti bagātas ar seno kulināro mantojumu, kurš ietver sevī tādus ēdienus kā komas, krāsnī ceptu maizi un neparastas vietējo zāļu tējas. Ināra Mukāne saka: “Mēs jūtam, ka cilvēki vēlas sajust šo seno saikni ar dabu, dabas produktiem. Tāpēc mēs visādā veidā mēģinājām atrast ceļus, kā paplašināt muzeja telpas, lai rastu vietu kulinārā mantojuma un amatu demonstrējumiem, kādi šeit ir tradicionāli un raksturīgi. Patiesībā, urbanizēto iedzīvotāju, kas ir pieradis pie lielveikalu pārtikas, tas patīkami pārsteidz un uzrunā. ”

Projekts “Zarasu rajona un Daugavpils novada  mazaktīvo teritoriju iedzīvotāju radošuma un uzņēmējdarbības  aktivitātes atbalstīšana, izmantojot sociālkultūras pasākumus (Radīt, lai paliktu)” tika apstiprināts 2017.gada oktobrī, savukārt renovācijas darbus  būvfirma SIA “VAN PRO” veica septiņu mēnešu laikā. Projekts Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros finansēts no ERAF, Daugavpils novada pašvaldības budžeta un valsts budžeta dotācijas līdzekļiem.  Zīmīgajā brīdī apsveikt sadarbības partnerus ieradās arī Lietuvas pārstāvji no Zarasu kultūras centra, paužot cerību par turpmāko sadarbību gan projektu realizācijā, gan pieredzes apmaiņā kulinārā mantojuma jomā.

Pasākumu ar dziesmām un sentēvu gudrībām par maizīti lustīgāku padarīja etnogrāfiskais ansamblis “Vabaļis”. Pirms pirmās kulinārās meistarklases sākuma, izremontētās telpas, iekārtas un pārējo aprīkojumu iesvētīja Kalupes draudzes prāvests Antons Aglonietis. Tāpat garīdznieks dāvināja krustu un apvienoja klātesošos lūgšanā. Arī maizes cepēja Vida Jaunušāne dalījās ar noslēpumu, ka svarīgākais labas maizes priekšnosacījums ir cepšanas procesā ievilkts krustiņš, kas norāda uz maizes, kā tradicionāli svēta latviešu ēdiena, svarīgumu. Pasākuma turpinājumā dalībniekiem bija iespēja pašiem piedalīties maizes un speķa pīrādziņu cepšanas procesā.

Skrindu dzimtas muzeja direktore Anna Lazdāne iepazīstināja ar iespējām, kādas tiks piedāvātas izremontēto telpu apmeklētajiem. Muzeja direktore norādīja, ka visa gada garumā darbosies sešas darbnīcas, katrā no tām varēs apgūt kādu no gastronomiskiem gardumiem. Interesenti varēs apgūt, kā top piena siera ēdieni, zāļu tējas, uzlējumi, kompoti, ievārījumi, lauku tortes un dažādi deserti. Tāpat dažādas amatu prasmes, kas saistītas ar aušanu un tekstilijām, mācīs amatu meistare Dace Teivāne. Muzeja pārstāvji aicina sekot līdzi informācijai un pieteikties gan vietējās kopienas iedzīvotājus, gan viesus un tūristus. “Šī ir brīnišķīga iespēja jebkuram pavadīt šeit laiku un apgūt kaut ko jaunu. Šis nams ir atvēlēts sabiedrībai,” akcentē Lazdāne.

Pasākuma gaitā izskanēja arī ierosinājums Kulinārā mantojuma telpai piešķirt nosaukumu “Ūtragols” jeb “Otrais gals” . Līdzīgi kā senāk, zemniekam būvējot māju un pēc laika kļūstot turīgākam, tika piebūvēta klāt vēl viena mājas daļa, kuru tautā sauca par ūtragolu. Tā arī Skrindu dzimtas muzejam paplašinoties, Kulinārā mantojuma telpa kļūs par pamatfiliāles neatņemamu sastāvdaļu muzeja rīkotajām aktivitātēm un izstādēm.

Izskaņā visi dalībnieki tika pacienāti gan ar pašu cepto maizi, pīrādziņiem un uz ugunskura vārītu dārzeņu zupu.

FOTOGALERIJA

Informāciju sagatavojis:
Edgars Japiņš