Izbraukuma vakcinācija ar NBS Naujenes pagastā

Nacionālie bruņotie spēki no 25. oktobra līdz 31. decembrim pēc Veselības ministrijas pieprasījuma nodrošina nepieciešamo personālu un autotransportu mobilo izbraukuma vakcinācijas punktu izveidei, lai sekmētu iedzīvotāju vakcināciju Latvijas reģionos.

Pirmā izbraukuma vakcinācija Augšdaugavas novadā sadarbībā ar NBS notika Skrudalienas pagastā. Vēlāk sadarbībā ar NBS tika vakcinēti cilvēki Laucesas un Salienas pagastos, kā arī Ilūkste pusē.

Izbraukums Naujenes pagastā norisinājās 30. novembrī, dienā, kad visa Latgale pamodās iesniegotās ielās un pagalmos. Nacionālie bruņotie spēki nodrošināja transportu, kas bija atbilstošs tam, lai arī šādos apstākļos izbraukt līdz visiem galamērķiem un attālākajām vietām. Ceļā devās profesionālā dienesta karavīrs un medicīnas darbiniece.

Pirmā izbraukuma vakcinācijas adrese bija Naujenes ciemā, kur vakcināciju sagaidīja Lilija Grustānes kundze ar vīru. Vispirms seko standarta procedūra – tiek uzdoti dažādi jautājumi, kas liek medicīnas darbiniecei labāk izprast vakcinējamā veselības stāvokli. L. Grustāne atzinīgi vērtē to, ka tiek sniegta šāda iespēja – saņemt vakcināciju mājās: “Es jau nevaru staigāt, pārsvarā esmu pa mājām un aiziet kaut kur ir jau problēma.” Neskatoties uz to, ka kopā ar vīru bija pārslimojuši ar Covid – 19 vēl pavasarī, tika pieņemts lēmums par vakcinēšanos. Viens no iemesliem bija tas aspekts, ka ikdienā jāiet uz veikalu, ka arī jādara citas svarīgas lietas, bet bez sertifikātiem šādas iespējas tuvākajā laikā nebūs.

Nākamajā adresē Naujenes pagastā vakcinācijas brigāde devās pie Romāna, kurš atzīstas, ka vasarā ir nokļuvis ceļu satiksmes negadījumā, un kopš tā laika spiests atrasties uz invalīdu ratiņiem, jo iziet ārstēšanās procesu. Tuvākajā laikā viņam būs jādodas uz rehabilitācijas iestādēm Pierīgā, kur pieprasa vakcinēties, tādēļ lēmums par vakcinēšanos nebija grūts. Romāns pateicās par iespēju saņemt vakcīnu, atrodoties mājās.

30. novembra izbraukumā Naujenes pagastā tika vakcinēti 22 novada iedzīvotāji. Izbraukuma vakcinācija šajā dienā norisinājās arī Biķernieku pagastā, kur bija pieteikušies 10 cilvēki.

Oktobra nogalē Augšdaugavas novada pašvaldības domes vadība tikās ar Aizsardzības ministrijas un NBS pārstāvjiem, un Vakcinācijas biroja vadītāju Evu Juhņēviču, lai pārrunātu šī procesa īstenošanas nianses. Tad arī tika izlemts par sadarbību ar NBS, ka ir jādodas pie tiem, kas dažādu iemeslu dēļ pats nevar sasniegt vakcinācijas vietas.

Augšdaugavas novada pašvaldība ir viena no pirmajām, kuras Sociālais dienests aktīvi iesaistījās iedzīvotāju vakcinācijas procesa īstenošanā. Ik nedēļu tiek īstenota izbraukuma vakcinācija, pirms tam sociālie darbinieki uzrunā sava pagasta nevakcinētos iedzīvotājus un aicina vakcinēties, veido maršrutu un organizē iedzīvotāju transportēšanu uz vakcinācijas vietu. Ir arī tādi iedzīvotāji, kas pie sociālajiem darbiniekiem vēršanas paši, ar lūgumu palīdzēt nodrošināt vakcinēšanos.

Kā liecina statistika, vakcinācijas aptvere Augšdaugavas novadā uz 17. novembri sasniedza 61% (1. pote), kas ir būtisks kāpums, salīdzinājumā ar rudens sākumu. Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova atzina, ka ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Latgales medicīnas centru. Laika posmā no 22. novembra izbraukuma vakcinācijās tika sapotēti 279 Augšdaugavas novada, pārsvarā vecāka gadagājuma, iedzīvotāji.

3. decembrī no plkst. 10.00 – 16.00 notiks izbraukuma vakcinācija ar NBS dalību pa Višķu pagastu. Izbraukuma vakcinācijas notiks arī turpmāk. Pašlaik turpinās darbs pie iedzīvotāju apzināšanas.