Muzeju naktī Naujenē noritēja koka logu atjaunošanas meistarklase un atklātas jaunas izstādes

Akcijas “Muzeju nakts” un projekta “Radīt, lai paliktu” ietvaros, Daugavpils novada Kultūras pārvalde aicināja interesentus pieteikties bezmaksas  teorētiskām un praktiskām apmācībām vēsturisko koka logu atjaunošanā. Meistarklase aizritēja Slutišķu sētā koka restauratora – meistara Uģa Baļļas vadībā, sniedzot ieskatu dažādu ar logu atjaunošanu un saglabāšanu saistītu uzdevumu izpildē – loga demontāžā, krāsojuma noņemšanā, bojātu detaļu remontā, stiklošanā, ķitēšanā, dabīgo krāsu izmantošanā un dažādu instrumentu pielietošanā. Starp mācekļiem bija gan tādi, kuriem pieder lauku sētas ar vēsturiskajiem koka logiem un slēģiem, gan citi interesenti, kam rūp praktiskas zināšanas koka būvelementu saglabāšanā.

Jāatzīmē, ka arī Slutišķu sēta netika izvēlēta nejauši, jo šajā valsts kultūras piemineklī spilgti redzama koka apbūve ar slāvu tautu raksturīgajām celtniecības tradīcijām, kas izpaužas fasādēs, ar kokgriezumiem apdarinātos logos un rotātās durvīs. Namdari, darinot detaļu rotājumus, vienmēr domāja par ēku individualitāti.

 “Mūsdienās cilvēki ir dažādi informēti par koka logu saglabāšanas nepieciešamību. Cilvēki sūdzas,  ka viņiem trūkst zināšanu un jau ir paspējuši nomainīt koka logus pret plastikāta logiem, kas īstenībā ir ļoti slikti vēsturiskām ēkām, jo mēs iznīcinām savu kultūras arhitektūras mantojumu,” pārliecināts koka restaurators – meistars Uģis Baļļa.

Arī Naujenes novadpētniecības muzeja Slutišķu lauku sētas filiāle ir restaurēta, maksimāli rūpējoties par tās autentiskuma saglabāšanu. Restaurators atzina, ka viņu profesionāli interesē Slutišķu sētas ēku apskate, jo līdz šim savā praktiskajā darbībā nav saskāries ar vecticībnieku arhitektūras niansēm. “Es redzu, ka muzeja filiāles ēka ir atjaunota. Varbūt varētu ieteikt nokrāsot logus, jo vecajai blakus ēkai slēģi un koka logi ir nokrāsoti. Ir jāpapēta, kādas tradicionālās krāsas šajā vietā dominē, jo restaurācijā vienmēr vispirms ir izpēte un tad tikai seko darbi,” iesaka meistars.

Jāatzīmē, ka, ar mērķi veicināt novada arhitektūras kultūras mantojuma saglabāšanu, Daugavpils novada dome līdz 14. jūnijam ir izsludinājusi konkursu, kas aicina novada aizsargājamā kultūras mantojuma objektu īpašniekus pieteikties un pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu restaurācijas vai atjaunošanas izmaksām. Vairāk par konkursu un tā nosacījumiem var iepazīties šeit.

To, ka vecticībnieku kultūrai Naujenes pagastā ir īpaša nozīme, varēja vēlreiz pārliecināties arī citās Muzeju nakts aktivitātēs Naujenes Novadpētniecības muzejā. Muzeju nakts tēma šogad bija “Tālavas taurētājs”, atzīmējot Brīvības cīņu simtgadi. Apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar jaunām izstādēm un iesaistīties citās muzeja sagatavotajās aktivitātēs.

Muzeja misija ir pētīt Naujenes vēsturi, tāpēc darbs pie šīs izpētes ir nepārtraukts. Šoreiz krājums papildināts ar jauniem, interesantiem priekšmetiem un neredzētām fotogrāfijām.  “Tā kā šogad Naujene svin 760 gadus kopš minēts Naujenes vietvārds mums zināmajos vēstures dokumentos, tad, protams, mūsu galvenā izstāde ir veltīta Naujenes pagasta vēsturei. Tāpat atklājam izstādi “Šūsim pašas” , kas veltīta rokdarbiem un visam, kas ir saistīts ar šūšanu, kā arī izstādi, kura ir veltīta vecticībnieku ikdienai un dzīvei Latgalē 20.gadsimtā. Mums ir arī sagatavota apmeklētājiem ļoti jauka foto izstāde, kurā ir parādītas senās amatu prasmes. Piedāvājam jaunas izstādes arī Slutišķu vecticībnieku lauku sētā  – fotoizstādi “Koka arhitektūra Naujenes pagastā” un izstādi no muzeja krājuma, kurā ir apskatāmi ar galdniecību saistīti priekšmeti,” ar tūrisma sezonas jaunajiem piedāvājumiem iepazīstināja muzeja direktore Evita Kusiņa-Koļesņika.

Naujenes muzejs Muzeju naktī iesaistījās jau 14 gadu pēc kārtas, un, kā liecina novērojumi – interese par to gadu no gada pieaug. Sadarbībā ar Naujenes pagasta amatierkolektīviem, pasākums tika dažādots ar skanīgiem priekšnesumiem, radošām aktivitātēm, jautrām rotaļām pie ugunskura un cienastu pie saimes galda līdz pat pusnaktij.

FOTOGALERIJA

FOTOGALERIJA II